Radio Białystok | Wiadomości | Jak zmieniło się nasze życie w czasach zarazy? Projekt białostockich socjologów
autor: Robert Bońkowski
Poszukują odpowiedzi na pytanie jak bardzo zmieniły się codzienne doświadczenia ludzi w czasach epidemii wirusa. Białostoccy socjologowie rozpoczęli projekt pod nazwą "Pandemia Stories PL".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Naukowcy założyli grupę facebookową, w której każdy może opisać to, jak w ostatnich dniach zmieniło się jego życie. W projekcie można wziąć udział również anonimowo - mówi socjolożka dr Katarzyna Sztop Rutkowska.
Do projektu może dołączyć każdy. Postanowiliśmy stworzyć facebookową grupę pod nazwą "Pandemia Stories PL". Jest to w tej chwili już grupa prywatna, która ma bardzo ścisłe reguły działania, chcąc zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobom, które piszą momentami bardzo osobiste odpowiedzi na nasze pytania. Mamy też ścieżkę anonimową. Swoje historie można wysyłać na specjalny adres mailowy - mówi Katarzyna Sztop Rutkowska.
Aby dołączyć do grupy wystarczy zaakceptować jej regulamin, który składa się z trzech zasad - zaznacza socjolożka.
Zasady bycia w grupie są w tej chwili trzy. Pierwsza to zasada poufności. Druga zasada mówi o tym, że na grupie powinniśmy być dla siebie mili i uprzejmi. Trzecia zasada dotyczy tego, że piszemy na temat - dodaje Katarzyna Sztop Rutkowska.
Projekt polega na tym, by spisać historię swojego dnia w czasie panowania epidemii wirusa i poinformować jak zmieniło się przez to nasze dotychczasowe funkcjonowanie.
To na czym nam bardzo zależy, to jest znalezienie odpowiedzi na to w jaki sposób zmieniło się nasze życie codzienne. Pytamy o to np.: Jak wygląda teraz twój dzień?; Jak teraz pracujesz?; Jak wyglądają twoje kontakty z dalszą rodziną - tłumaczy Katarzyna Sztop Rutkowska.
Mail dla osób, które chcą pozostać anonimowymi: pandemiastories@gmail.com.
Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Temu ma służyć specjalna aplikacja "Kwarantanna domowa".
"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.
Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.
Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wtorek (10.03) po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.
Pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem pochodzi z woj. lubuskiego, jest hospitalizowany w Zielonej Górze.