Radio Białystok | Wiadomości | Asystenci osób niepełnosprawnych pomagają w codziennych obowiązkach
Z ich pomocy korzysta na razie 30 osób, ale już niedługo będzie ich prawie dwukrotnie więcej - asystenci osób niepełnosprawnych rozpoczęli pracę w powiatach wysokomazowieckim i bielskim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt "Centrum wsparcia" powstał z myślą o osobach starszych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych. A że finansowany jest z funduszy unijnych, dla zainteresowanych taką pomocą jest całkowicie bezpłatny.
Realizuje go Centrum Rehabilitacji i Adaptacji w Dworakach Staśkach w gminie Sokoły - mówi dr Mariusz Mikulski.
Z pomocy asystentów na razie najchętniej korzystają ludzie starsi i samotni. Ich dzieci mają już własne rodziny, często wyjechały (także za granicę), a rodzicom coraz trudniej poradzić sobie nawet z - wydawałoby się - prostymi sprawami.
W takich przypadkach nawet niewielka pomoc młodszej i bardziej sprawnej osoby jest wręcz nieoceniona.
Dzięki temu klienci mają szybciej, ze zrozumieniem i bez problemów załatwić sprawy urzędowe.
Dzięki wdrożeniu jej przepisów ma poprawić się dostępność instytucji publicznych dla wszystkich osób, szczególnie dla starszych i z niepełnosprawnościami.
Głównym celem tego programu jest ułatwienie życia głównie niepełnosprawnym i osobom starszym. O założeniach ustawy "Dostępność plus" rozmawiali w Białymstoku m.in. samorządowcy i przedstawiciele ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.
W województwie podlaskim do końca roku wnioski złożyło 18 tysięcy osób. To prawie 70 procent uprawnionych.