Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku samorządowcy rozmawiali o założeniach ustawy "Dostępność plus"
Głównym celem tego programu jest ułatwienie życia głównie niepełnosprawnym i osobom starszym. O założeniach ustawy "Dostępność plus" rozmawiali w Białymstoku m.in. samorządowcy i przedstawiciele ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.
Ustawa zakłada likwidację barier w poruszaniu się np. w urzędach, szpitalach i szkołach - mówi Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
- To jest przede wszystkim kwestia dbania o samodzielny dostęp przez różnego rodzaju osoby, np. osoby chore, starsze i niepełnosprawne. To również dbanie o dostęp do urzędów każdego z nas, bo np. możemy zwichnąć czy złamać nogę, albo podróżować z ciężkim bagażem. Żeby to było możliwe musimy całą infrastrukturę w naszym otoczeniu dostosowywać. Musimy budować ja w takim sposób, żeby nie stanowiła barier - mówi Przemysław Herman.
Dlatego np. wszystkie nowe budynki publiczne nie mogą mieć barier architektonicznych. Przemysław Herman mówi, że trudniej jest dostosować stare budynki użyteczności publicznej, ale ich zarządcy mogą starać się o dofinansowanie w wysokości nawet do kilkuset tysięcy złotych.
Zgodnie z nowym prawem (które obowiązuje od kilku miesięcy) samorządy będą co cztery lata publikować raporty o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Program "Dostępność plus" dotyczy nie tylko budynków. Np. nowo zakupione autobusy muszą być wyposażone w informacje głosowe.
Półkolonie i kino dla niepełnosprawnych dzieci
Mieszkania dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów uruchomi w Supraślu Caritas Archidiecezji Białostockiej. Miejsce ma być dostępne od września – poinformowała w środę (22.01) organizacja.
Odwiedzamy Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Alpi" w Białymstoku.
W Białymstoku nadal działać będzie mieszkanie dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym.