Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w Podgórzu k. Łomży upamiętniające wywiezionych na Syberię
Mija 80 lat od pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię. Wywiezionych upamiętniono w Alei Pamięci Zesłańców Sybiru w Podgórzu koło Łomży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uroczystości rozpoczęły się w południe przed odsłoniętym trzy lata temu Pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru, po mszy w miejscowym kościele w intencji Zesłańców, ich Rodzin i Ojczyzny.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, zebrani przeszli do Biblioteki Publicznej Gminy Łomża na dalszą część obchodów rocznicy - część artystyczną, wystąpienia gości i prelekcje.
Uroczystości towarzyszyła wypożyczona z białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru wystawa "Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej".
Pierwsza deportacja, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 r, była najbardziej tragicznym i bolesnym dla społeczeństwa wydarzeniem po zajęciu terenów Polski przez wojska sowieckie - powiedział historyk Krzysztof Sychowicz.
Mija 80 lat od pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku Sowieci deportowali ponad 140 tysięcy polskich obywateli. Wśród nich było około 7 tysięcy leśników. Ich pamięć uczcili w niedzielę (09.02) przedstawiciele Lasów Państwowych podczas uroczystości w Białowieży.
Poprzez ten film chcą dotrzeć do młodych osób, by ci jak najlepiej poznali historię wywózek na Syberię.
II Bieg Pamięci Sybiru, zapalenie tysiąca czterystu zniczy w ramach Światła Pamięci składają się na obchody 80. rocznicy pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir. Uroczystości odbędą się w dniach 8-10 lutego w Białymstoku.