Radio Białystok | Wiadomości | IPN przygotował film ze wspomnieniami osób zesłanych na Syberię
Poprzez ten film chcą dotrzeć do młodych osób, by ci jak najlepiej poznali historię wywózek na Syberię.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W białostockim Instytucie Pamięci Narodowej zaprezentowano materiały edukacyjne "Przeżyć Sybir". Jednym z elementów jest film składający się ze wspomnień deportowanych.
- Film posłuży edukacji, żeby ocalić od zapomnienia te przeżycia, przekazać wiedzę historyczną od ostatnich żyjących świadków - zaznacza prezes Oddziału Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfart.
I taki też cel przyświecał autorom filmu - Magdalenie Wasik i Karolowi Babielowi. W oparciu o materiały edukacyjne "Przeżyć Sybir" IPN chce prowadzić w podlaskich szkołach warsztaty dla uczniów i nauczycieli.
- Ten film pokazuje, że tragedia wywózek dotknęła konkretne osoby, które to przeżyły, konkretne osoby zostawiły na nieludzkiej ziemi swoich bliskich, a celem tych materiałów jest uwrażliwienie młodych ludzi na przeżycia, na doświadczenia, na tragizm tych doświadczeń i nauczenie szacunku do starszego pokolenia - podkreśla Magdalena Dzienis-Todorczuk z białostockiego IPN.
Nieprzypadkowo prezentacja tych materiałów edukacyjnych odbyła się właśnie teraz, bo w nocy z 9 na 10 lutego mija 80 lat od pierwszych wywózek.
II Bieg Pamięci Sybiru, zapalenie tysiąca czterystu zniczy w ramach Światła Pamięci składają się na obchody 80. rocznicy pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir. Uroczystości odbędą się w dniach 8-10 lutego w Białymstoku.
To reakcja na słowa wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.
"Niezarekwirowane. Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej" to relacje ludzi, którzy przeżyli łagry, a byli tam po obu stronach drutu kolczastego. Bohaterowie książki pracowali w łagrach lub byli ich więźniami w czasach stalinowskich.