Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy uczcili w Białowieży pamięć zesłanych na Syberię
autor: Michał Buraczewski
Mija 80 lat od pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku Sowieci deportowali ponad 140 tysięcy polskich obywateli. Wśród nich było około 7 tysięcy leśników. Ich pamięć uczcili w niedzielę (09.02) przedstawiciele Lasów Państwowych podczas uroczystości w Białowieży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W miejscowym kościele o 11:00 została odprawiona msza święta. Po niej wszyscy chętni mogli wysłuchać koncertu Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej, następnie obok plebanii Stowarzyszenie Grupa Wschód pokazała inscenizację aresztowania rodziny przez NKWD.
Przed wybuchem II wojny światowej leśnicy przeszli szkolenie wojskowe. Najprawdopodobniej dlatego jako jedni z pierwszych stali się ofiarami sowieckich represji.
Z obszaru dzisiejszej polskiej części Puszczy Białowieskiej na Syberię zostało wywiezionych prawie dziewięćdziesiąt rodzin leśników. Było to ponad 400 osób.
II Bieg Pamięci Sybiru, zapalenie tysiąca czterystu zniczy w ramach Światła Pamięci składają się na obchody 80. rocznicy pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir. Uroczystości odbędą się w dniach 8-10 lutego w Białymstoku.
19 przedmiotów, a wśród nich fragmenty broni i uzbrojenia czy pędzelek do golenia zaprezentowano w sobotę (19.10) w Muzeum Pamięci Sybiru.
Przejechali ulicami Białegostoku na rowerach, rolkach i hulajnogach aby poznać historię miasta i ludzi wywiezionych na Syberię.
W Białymstoku odbyły się w piątek (6.09) główne obchody związane z XIX Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.