Radio Białystok | Wiadomości | Są pierwsze wnioski samorządów dot. likwidacji lub przekształcenia placówek edukacyjnych
Pierwsze wnioski i decyzje już są, ale tak, jak w poprzednich latach, najwięcej wpłynie ich najprawdopodobniej w lutym. Chodzi o plany samorządów dotyczące zamiaru likwidacji lub przekształcenia placówek edukacyjnych. Najpóźniej do końca lutego dokumenty w tej sprawie muszą wpłynąć do podlaskiego kuratora oświaty.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ubiegłym roku podlascy samorządowcy złożyli 26 takich wniosków. Zgoda kuratora oświaty na likwidację lub przekształcenie danej placówki np. w filię była w 21 przypadkach.
Jak będzie w tym roku? Na razie nie wiadomo, bo najpóźniej sześć miesięcy przed zamiarem likwidacji trzeba złożyć dokumenty. Jeśli więc dany samorząd chce zlikwidować lub przekształcić placówkę od nowego roku szkolnego, to musi dopełnić formalności do końca lutego. Na razie wpłynęły dwa wnioski w sprawie likwidacji szkół: w Karolinie w gminie Giby i w Kruszewie w gminie Choroszcz. Kurator oświaty wydała pozytywną decyzję w obydwu tych przypadkach.
Zanim jednak dokumenty trafią do Kuratorium Oświaty w Białymstoku, decyzję podejmują radni danego samorządu. Jako główny powód likwidacji lub przekształcenia podają zazwyczaj zbyt małą liczbę uczniów, a w związku z tym zbyt wysokie koszty utrzymywania placówek.
Podlaskie Kuratorium Oświaty zezwoliło na zamknięcie szkoły podstawowej w Karolinie. Wnioskowały o to władze gminy Giby, które swój krok tłumaczą wysokimi kosztami i brakiem dzieci w placówce. Obecnie uczęszcza tam dziesięcioro przedszkolaków.
Proponował im to wójt gminy Giby, który wyliczył, że utrzymanie obiektu dla dziesięciorga dzieci kosztować będzie milion złotych.