Radio Białystok | Wiadomości | Tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem
Charakterystyczna tęcza nad białostockim Centralem nie będzie zabytkiem. Wniosek o wpis do rejestru samej konstrukcji neonu złożyli właściciele budynku, czyli władze PSS Społem Białystok.
Wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz odmówiła wpisania tęczy do rejestru zabytków ruchomych.
Jak uzasadnia - we wniosku PSS Społem były tylko słowa o konstrukcji neonu.
Chciałabym jednoznacznie podkreślić, że do tej pory nie wpłynął do nas wniosek o wpis do rejestru łuku barwnego czy też neonu. Złożono do nas wniosek o wpis samej konstrukcji, która nie przedstawia absolutnie żadnych wartości zabytkowych - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.
Zgodnie z treścią "Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami" - zabytkiem ruchomym może być rzecz, która jest dziełem człowieka, stanowi świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a jej zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Tymczasem jak możemy przeczytać w uzasadnieniu odmowy wpisania konstrukcji tęczy do rejestru - "konstrukcja neonu nie posiada wartości artystycznych, historycznych lub naukowych, które uzasadniałyby objęcie tego obiektu szczególną formą ochrony jaką jest wpis do rejestru zabytków".
Dalej czytamy, że "konstrukcja wykonana jest z popularnego surowca, w sposób typowy (spawanie), jej funkcją jest wsparcie i utrzymanie neonowej dekoracji świetlnej".
M.in. te argumenty decydowały, że prof. Małgorzata Dajnowicz nie zdecydowała się na wpisanie "tęczy" do rejestru.
Konstrukcja neonu "tęcza" sama w sobie nie jest nośnikiem wartości zabytkowych i nie stanowi - jak stwierdzono we wniosku - ikonu, symbolu dawnych lat. Nie jest też częścią tożsamości miasta, świadkiem transformacji ustrojowej i wielu przemian społecznych. Określenia te, wskazane we wniosku, mogą dotyczyć neonu jako dekoracji świetlnej (którego część stanowi konstrukcja) - czytamy w uzasadnieniu odmowy uznania wniosku za zasadny.
Prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że nie może z urzędu wszczynać procedury wpisania "tęczy" nad Centralem do rejestru zabytków.
- Tylko właściciel może wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytku ruchomego. Taki wniosek nie wpłynął, a my procedury z urzędu nie wszczynamy w przypadku zabytków ruchomych - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.
Tęczowy neon nad Centralem jest jednym z największych w Białymstoku. A sam budynek powstał w połowie lat 70. ubiegłego wieku.