Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowa bryczka z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zyskała nowy blask
Jeden z najstarszych eksponatów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zabytkowa bryczka z gminy Drohiczyn, przeszła gruntowną modernizację.
Konserwatorzy oczyścili ze rdzy i zabezpieczyli przed korozją elementy metalowe bryczki. Polakierowali konstrukcję drewnianą, a połamane części wymienili. Pojazd zyskał nową tapicerkę. To wszystko dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki projektowi „Podróże (do) przeszłości” zabytkowa bryczka stała się ozdobą wystawy „Środki transportu wiejskiego” - mówi Małgorzata Przybyszewska z działu etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
To tak zwana bryczka wolantowa, czterokołowa ze składanym kozłem. Ma drewniane nadwozie, siedzenia tapicerowane jasnobrązowym sztruksem. Można było do niej zaprzęgać jednego lub dwa konie. Była lekka, zwrotna. Do muzeum trafiła z miejscowości Łopusze w gminie Drohiczyn. Skonstruowana w okresie międzywojennym, służyła właścicielom jeszcze latach 50-tych XX wieku.
- dodaje Małgorzata Przybyszewska
Na wystawie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy różne pojazdy, których używali mieszkańcy wsi od końca XIX do połowy XX wieku. Są wśród nich, obok wozów czy sań, bryczki z okresu międzywojennego, typowe dla terenów północno-wschodniej Polski. Trafiły do muzeum w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia. Dziś pozyskanie tego typu zabytków w terenie jest już praktycznie niemożliwe.