Radio Białystok | Wiadomości | Fragmenty kamienicy z ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków
Szczególnie chroniona ma być tylko część budynku, a nie cały obiekt. Elewacje dwóch ścian XIX-wiecznej kamienicy przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków.
Do rejestru zabytków fragmenty XIX-wiecznej kamienicy z ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku wpisała wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Przypomina, że jeszcze wiosną były plany wyburzenia całej kamienicy przygotowywane przez nadzór budowlany.
Wówczas konserwator rozpoczęła procedurę wpisania kamienicy do rejestru. Niestety nie udało się chronić całego budynku - mówi wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
- Cały obiekt nie mógł być wpisany do rejestru zabytków, ponieważ nie pozwalało na to kilka czynników. Chodzi o zły stan techniczny, co potwierdziły liczne ekspertyzy, w tym ekspertyzy sporządzone na mój wniosek przez ekspertów z listy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dlatego wybraliśmy opcję najbardziej wartościowej tkanki i możliwej do zachowania, czyli elewacje - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.
Do rejestru trafiły: elewacja frontowa, południowa i część elewacji wschodniej o długości 8 metrów od krawędzi elewacji frontowej w kierunku północnym. O tym, że cały budynek nie mógł zostać wpisany do rejestru - według prof. Małgorzaty Dajnowicz - świadczy również niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego.
Od decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków dwóch elewacji nie powinien odwoływać się właściciel kamienicy, bo to on złożył wniosek w tej sprawie.
Wojewódzka konserwator zabytków prosiła już miejskiego konserwatora, żeby ten nadzorował ewentualne prace rozbiórkowe i budowę nowego obiektu przy ul. św. Mikołaja.
- Zalecałam i prosiłam o to, żeby przede wszystkim zinwentaryzować cegłę, aby elementy odpowiednio dobrze zachowane mogły być wykorzystane w przyszłej inwestycji. Myślę również, że inwestor zostanie przekonany przez miejskiego konserwatora zabytków aby skorzystać z możliwości zaleceń konserwatorskich - mówi prof. Dajnowicz.
Chodzi m.in. o to, żeby nowy obiekt nie był wyższy niż sąsiadujące z nim budynki, czyli, żeby nie miał więcej niż 5 pięter.
Kamienica przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku powstała w XIX wieku. Według prof. Małgorzaty Dajnowicz stanowi doskonały przykład czynszowej kamienicy z ówczesnych czasów. Przypomina również o obecności społeczności żydowskiej w Białymstoku.