Radio Białystok | Wiadomości | Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - wspomnienie św. Szczepana
Drugi dzień w oktawie Bożego Narodzenia to w Kościele wspomnienie pierwszego męczennika Szczepana.
Podczas mszy wierni słuchają jak jeden z diakonów w czasach pierwszych chrześcijan został ukamienowany przez prześladowców.
To wspomnienie zaburza naszą świąteczną sielankę - i bardzo dobrze - przekonuje ks. Karol Godlewski z parafii Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie.
Wspomnienie pierwszego męczennika i też sposób w jaki Szczepan zostaje zabity, pokazuje jak bardzo pogańskie i dramatyczne jest nasze powiedzonko "święta, święta i po świętach". W wigilię, w pierwszy dzień świąt, mamy ręce pełne chleba, dzielimy się nim. Natomiast kiedy zatkamy sobie uszy, nawet świąteczną sielanką, może się stać, że ręce pełne chleba jeszcze wczoraj, dziś staną się jak ręce prześladowców Szczepana, pełne kamieni - dotychczas dzieliliśmy się chlebem, okazywaliśmy bezwarunkową, przebaczającą życzliwość, kiedy gubimy Jezusa z pola naszego widzenia i słyszenia, mamy ręce pełne kamieni, którymi ciskamy w drugiego człowieka - mówi ks. Karol Godlewski.
Kolejne dni w oktawie Bożego Narodzenia to wspomnienia: świętego Jana Apostoła, świętych męczenników - Młodzianków, świętej Rodziny aż do zakończenia uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki - Maryi. Warto zastanowić się nad znaczeniem tych dni - zachęca ks. Godlewski.
Choć oktawa Bożego Narodzenia zakończy się 1. stycznia, kolędy będą rozbrzmiewać w kościołach aż do 2. lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego.
Więcej patroli na podlaskich drogach - policjanci prowadzą akcję "Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie".
Na zamówienie władz samorządowych województwa podlaskiego powstał spot reklamowy, z fabułą dotyczącą Bożego Narodzenia, który ma pokazywać region jako miejsce wyciszenia, spokoju i budowania pozytywnych relacji z najbliższymi. Ma też wpisywać się w hasło "Podlaskie. Zasilane Naturą".
W Kościele katolickim w środę (25.12) Boże Narodzenie. Jedną z najstarszych tradycji tych świąt jest szopka wyobrażająca miejsce narodzin Jezusa w Betlejem. Wielu wiernych odwiedza różne kościoły by porównywać inscenizacje biblijnych wydarzeń.
- Jezus poprzez swoje przyjście mówi nam, że w każdym narodzonym dziecięciu jest coś z Jego narodzin i Jego życia. (…) Przez swoje narodzenie chce nam powiedzieć, że każde życie jest owocem miłości i dlatego trzeba je szanować i przyjąć jako dar - mówił podczas pasterki w białostockiej archikatedrze abp Tadeusz Wojda