Radio Białystok | Wiadomości | Szopka - jedna z najstarszych tradycji bożonarodzeniowych
W Kościele katolickim w środę (25.12) Boże Narodzenie. Jedną z najstarszych tradycji tych świąt jest szopka wyobrażająca miejsce narodzin Jezusa w Betlejem. Wielu wiernych odwiedza różne kościoły by porównywać inscenizacje biblijnych wydarzeń.
Tradycyjne szopki z województwa podlaskiego znajdziemy też w skansenie k. Białegostoku
Szopki bożonarodzeniowe to były przedstawienia w skrzynkach, rodzaj domku, w którym inscenizowano stajenkę. Główni bohaterowie to święta rodzina, Maryja, Józef, Jezus, trzech króli. Możemy zobaczyć zwierzątka, aniołów, chóry anielskie, które obwieszczają tę dobrą nowinę. Zgromadzone na wystawie szopki pochodzą z miejscowości Kowale Oleckie, Kaniuk z okolic Siemiatycz
- mówi Piotr Gutowski z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
W wielu szopkach znajdziemy nawiązania do lokalnych realiów i tradycji.
Nie ma też prawdziwego świętowania bez kolędowania, które zwykle rozpoczynało się drugiego dnia świąt. A ważnym rekwizytem kolędników jest gwiazda betlejemska. Najczęściej robiona z drewna i papieru - mówi twórca ludowy z Krywiatycz Piotr Bogacewicz.
- Gwiazda kolędnicza powinna wyglądać jak najpiękniej. Zdobimy oczywiście wycinanką na każdym ramieniu. Z przodu jest wycinanka duża, gwiazda ma pompony kolorowe, różne bibuły. Kolędnicy z gwiazdą byli bardziej cenieni niż ci bez niej - mówi Piotr Bogacewicz.
Pierwsze wzmianki o kolędnikach pojawiły się między XIII a XV wiekiem. Wyśpiewane, a czasem recytowane życzenia miały zapewnić szczęście i powodzenie.