Radio Białystok | Wiadomości | Nowe plany dla Puszczy Białowieskiej
Jak będzie wyglądać jeden z najstarszych lasów w Europie? Czy potrzebne są dodatkowe cięcia? Jak zapewnić mieszkańcom i turystom bezpieczeństwo?
M.in. o tym rozmawiali uczestnicy pierwszych konsultacji w sprawie nowego planu urządzania Puszczy Białowieskiej na lata 2022-2031.
Chodzi o lasy na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw: Białowieży, Browska i Hajnówki.
Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk tłumaczy, że obecne plany niedługo przestaną być aktualne, dlatego już teraz należy rozpocząć prace nad nowymi.
Każde nadleśnictwo musi w ósmym roku trwającego planu urządzania lasu przystąpić do opracowywania założeń do nowego planu. I tak się stało w trzech puszczańskich nadleśnictwach. Na pewno plany urządzania lasu w Puszczy Białowieskiej będą opierały się na zapisach w zintegrowanym planie zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - podkreśla Jarosław Krawczyk.
W trakcie pierwszych konsultacji społecznych poruszano wiele ważnych tematów - dodaje rzecznik RDLP w Białymstoku.
To były tematy związane m.in. z lasami ochronnymi - czy zmieniać te zasady? Była mowa też o powierzchni Puszczy Białowieskiej - czy zachować taką jaka jest czy może wprowadzić inne linie podziału? Była też mowa o podziale przestrzennym całej Puszczy. Dyskusja, w której udział wzięli interesariusze Puszczy, m.in. organizacje proekologiczne, samorządowcy, mieszkańcy i leśnicy, była rzeczowa i przebiegała w zrównoważony sposób - zauważa Jarosław Krawczyk.
Wnioski z pierwszego spotkania będą opracowane i udostępnione zainteresowanym. Kolejne konsultacje prawdopodobnie odbędą się na początku przyszłego roku.
Wpłynie to znacząco na ekosystem zarówno w białoruskiej jak i polskiej części tej rzeki, będącej dopływem Narwi.
Białostocki sąd ma w piątek (6.12) wydać wyrok w sprawie ataku na byłego kapelana Lasów Państwowych.
Liczą na to, że artykuł w międzynarodowym magazynie przyciągnie jeszcze więcej turystów. Mieszkańcy Białowieży wiążą duże nadzieje z opublikowanym ostatnio zestawieniem National Geographic.
Wszystkich zainteresowanych wynikami kilkuletnich badań oraz udziałem w debacie publicznej zapraszamy do udziału w konferencji naukowej "Dziedzictwo archeologiczne w polskiej części Puszczy Białowieskiej - podsumowanie wyników badań inwentaryzacyjnych" z panelem dyskusyjnym "Dziedzictwo w lasach - badania, ochrona, zarządzanie i popularyzacja".
Sąd w Sokółce oddalił zażalenie na umorzenie postępowania, jakie wniosła Fundacja "Dzika Polska". Śledczym nie udało się znaleźć sprawcy.