Radio Białystok | Wiadomości | Białoruskie media informują o planach przywrócenia pierwotnego stanu rzeki Narewka w Puszczy Białowieskiej
Wpłynie to znacząco na ekosystem zarówno w białoruskiej jak i polskiej części tej rzeki, będącej dopływem Narwi.
W przeszłości bieg Narewki regulowano, żeby usprawnić spław drewna, a w czasach Związku Radzieckiego ją zmeliorowano.
Największe szkody dla rzeki Narewki wyrządziła melioracja. Leśną rzekę zamieniono w kanał. Okoliczne ziemie osuszono. W związku z tym spadł poziom wód gruntowych, a to doprowadziło do usychania drzew.
Teraz białoruscy eksperci starają się przywrócić poprzedni stan źródła rzeki. Wzdłuż rzeki przewiduje się m.in. rozebrać wały przeciwpowodziowe.
Narewka ma ponad 60 kilometrów i prawie w całości płynie przez teren Puszczy Białowieskiej.
Petycja do Ministra Klimatu, prośba o spotkanie z premierem i planowana akcja przekonywania białostockiej kurii. W ten sposób grupa społeczników walczy o wycofanie wniosku archidiecezji o przekazanie 29 hektarów Lasu Turczyńskiego na potrzeby kompleksu cmentarnego.
Pismo z opinią marszałka województwa podlaskiego w sprawie zmiany przeznaczenia części Lasu Turczyńskiego na cele nieleśne wysłane do ministra środowiska. W przyszłości miałby tam powstać kompleks cmentarzy.
Jest opinia leśników w sprawie Lasu Turczyńskiego. Chodzi o obszar blisko 30 hektarów w pobliżu białostockiego osiedla Nowe Miasto oraz Kleosina i Klepacz.