Radio Białystok | Wiadomości | Władze województwa podlaskiego oraz Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny będą współpracować
Gospodarka, rolnictwo, ale też turystyka czy nauka - to niektóre dziedziny, w których będą współpracować województwo podlaskie oraz Republika Serbska Bośni i Hercegowiny. Strony podpisały w środę (25.09) w Białymstoku porozumienie o współpracy.
Porozumienie otrzymało akceptację MSZ
Wcześniej, w czerwcu, uchwałę w tej sprawie podjął sejmik województwa podlaskiego. Urząd Marszałkowski podkreśla w informacji prasowej, że porozumienie jest uzgodnione przez obie strony i otrzymało akceptację MSZ.
Porozumienie podpisali podczas odbywającego się w Białymstoku VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny Boris Pasalić. Delegacja serbska uczestniczy w tym kongresie.
Artur Kosicki powiedział, że inicjatorami zawarcia współpracy byli podlascy przedsiębiorcy, którzy - jak mówił - podkreślają, iż "widzą potencjał gospodarczy" w tej republice, są zainteresowani inwestycjami, do których jest tam dobry klimat, wymianą doświadczeń, by wszystko służyło rozwojowi.
I Artur Kosicki i Boris Pasalić podkreślali, że jednym z tematów współpracy mają być polskie doświadczenia z obecności w Unii Europejskiej, do której Republika Serbska Bośni i Hercegowiny aspiruje.
- Bośnia i Hercegowina jest teraz w fazie, w której chce, by przystąpić do UE. My wiemy, że Polska to kraj, który najlepiej wykorzystał środki unijne, przedakcesyjne i po prostu dlatego chcemy takiego partnera jak Polska - mówił dziennikarzom Boris Pasalić. Dodał, że chodzi o wykorzystanie wiedzy z polskich doświadczeń, by np. nie popełniać błędów.
To bardzo ważne, abyśmy zacieśniali współpracę nie tylko na zachód od naszych granic, ale też i na południe, ale też wychodzili naprzeciw krajom, które są położone też poza Unią Europejską
- podkreśla marszałek Artur Kosicki.
Według Boris Pasalića firmy z Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny są też zainteresowane współpracą w dziedzinie rolnictwa, np. zakupem nowoczesnych technologii. Chodzi też o dalszy rozwój turystyki - Polacy przyjeżdżają tam na wypoczynek - ale także o dalszą współpracę naukową, badawczą, czy w dziedzinie energetyki, wymianę doświadczeń w cyfryzacji.
Dodał, że polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że skoro Republika Serbska Bośni Hercegowiny jest poza Unią, mogą przez ten kraj zyskiwać "specjalne warunki" w handlu np. z Rosją czy Turcją, a strona serbska mogłaby być "partnerem strategicznym w ramach tej współpracy".
Marszałek Artur Kosicki powiedział, że to przedsiębiorcy będą decydować w jakich sferach będą chcieli współpracować i szukać do tej współpracy partnerów. - My powinniśmy stwarzać warunki, a nie ingerować w to - podkreślił.
Delegacja serbska odwiedzi niektóre podlaskie przedsiębiorstwa
W czwartek delegacja serbska odwiedzi niektóre podlaskie przedsiębiorstwa z branży produkcji maszyn rolniczych, mleczarstwa. W przyszłości ma być organizowane wspólne forum biznesowe.
Urząd Marszałkowski w Białymstoku wyjaśnił, że Republika Serbska i Federacja Bośni i Hercegowiny to dwie części państwa - Bośnia i Hercegowina, w skład którego wchodzi również autonomiczny dystrykt Brcko. Republika Serbska BiH to 49 proc. terytorium państwa, a Federacja BiH 51 proc. Obie części mają własne parlamenty, rządy, autonomię w sprawach wewnętrznych - tłumaczy urząd marszałkowski w materiałach prasowych.