Radio Białystok | Wiadomości | 80. rocznica napaści ZSRS na Polskę
80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
17 września to od 2013 r. także Międzynarodowy Dzień Sybiraka. Obchodzony jest na mocy uchwały Sejmu. Izba ustanawiając go oddała hołd wszystkim zesłańcom: tym, którzy zginęli, tym, którzy wrócili do Polski, tym, którzy wyemigrowali do innych części świata, jak i tym, którzy pozostali w miejscy zesłania i tam kultywowali polskość.
W Białymstoku po 8:00 wojewoda podlaski, a po 12:00 prezydent Białegostoku złożyli kwiaty przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele Ducha Świętego. Wcześniej, bo w południe uroczystość rozpoczęła się na Cmentarzu Wojskowym, a poprzedzona była włączeniem syren.
Przy Polskim Radiu Białystok posadziliśmy "Dąb Pamięci" upamiętniający wywiezionych na Sybir.
Na cmentarzu w Księżynie odsłonięto i poświęcono krzyż upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego walczących o niepodległość.
Peleton Pamięci przejechał ulicami Białegostoku
W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę ulicami Białegostoku przejechał Peleton Pamięci. Jego uczestnicy wyruszyli o 17:00 sprzed Pałacyku Gościnnego przy ul. Kilińskiego. Przejazd zakończył się na Dworcu Fabrycznym - miejscu wywózek białostoczan na Wschód. Uczestnicy Peletonu obejrzą tam o 19:00 spektakl muzyczny "Biały przystanek”.
Uroczystości w Łomży
W Łomży obchody Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę rozpoczęły się o 15:00 uruchomieniem syren alarmowych. W kościele Miłosierdzia Bożego i sąsiadującej z nią Dolinie Pamięci obchodzono Dzień Sybiraka w Łomży.
Podczas przemówień prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski opowiadał o swojej babci, poseł Lech Kołakowski o ojcu - okazuje się, że w wielu łomżyńskich rodzinach żywa jest pamięć o wywózkach bliskich na Wschód.
To rocznica smutna, ale dla wszystkich ważna - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wystawa w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim
Zdjęcia upamiętniające wydarzenia sprzed 80 lat - agresji sowieckiej na Polskę, możemy zobaczyć na wystawie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Przygotował ją Instytut Pamięci Narodowej. Na 12 planszach prezentowane są zdjęcia m.in. z życia codziennego mieszkańców.
Wystawa powstała m.in. na podstawie nieprezentowanych wcześniej materiałów ze zbiorów prywatnych.