Radio Białystok | Wiadomości | Polskie Termopile - mieszkańcy Wizny wspominają wydarzenia z II wojny światowej
Dwie nierówne walki polskich sił przeciwko Niemcom w czasie II wojny światowej - w Wiźnie i Grzędach koło Rajgrodu będą dzisiaj wspominali mieszkańcy tych miejscowości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Bitwa pod Wizną określana jest mianem Polskich Termopili. Polscy żołnierze przez dwa dni powstrzymywali wielokrotnie liczniejsze siły wroga. Dowódca, kapitan Władysław Raginis, złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. Kiedy został zmuszony do kapitulacji, popełnił samobójstwo w swoim schronie.
Pośmiertnie został awansowały na stopień majora. W niedzielę (8.09) o godzinie 10:00 zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Obrońców Wizny w centrum tej miejscowości, a o 11:00 rozpoczęły się uroczystości przy pozostałościach schronu na Górze Strękowej.
W Grzędach koło Rajgrodu 400 partyzantów walczyło przeciw przeważającym siłom niemieckim. Była to część tej samej akcji "Burza" w ramach której wybuchło Powstanie Warszawskie. Niemcy nie mogli sobie pozwolić na tak duże zgrupowanie partyzanckie na tyłach frontu. Otoczyli Polaków i doszło do całodziennej walki. Uroczystości upamiętniające te zdarzenia rozpoczną się o godzinie 14:00 niedaleko leśniczówki w Grzędach.
W centrum Białegostoku zaprezentowano w niedzielę (18.08) rekonstrukcję nawiązującą do epizodów bitwy o miasto z 22 sierpnia 1920 roku, uważanej przez historyków za największą w jego dziejach. W widowisku wzięło udział ok. stu rekonstruktorów.
Będzie uroczyste złożenie kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem, msza i piknik historyczny.