Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie posadzą drzewka - tak upamiętnią zesłanych na Sybir
W parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku w sobotni (14.09) wieczór podświetlono kilkadziesiąt drzew. To instalacja artystyczno-historyczna "Co piąty..." Muzeum Pamięci Sybiru, związana z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Można ją oglądać do 6 października.
Tytuł instalacji odwołuje się do szacunków o liczbie białostoczan, którzy zostali wywiezieni na Syberię w latach 1940-1941.
Wiele drzew, które dziś mijamy, spacerując przez park Konstytucji 3 maja, rosło już wtedy, gdy szalała zawierucha II wojny światowej. Były niemymi świadkami tego, jak sowieckie NKWD deportowało na Sybir tysiące mieszkańców Białegostoku – tak organizatorzy opisują swoją akcję, w której ramach po zmroku kilkadziesiąt drzew w głównej alei parku jest podświetlanych.
Instalację uzupełniają tablice informujące zarówno o akcji, jak i o historii, do której się ona odwołuje.
Chcieliśmy zaintrygować tych wszystkich, którzy być może słabo znają historię naszego miasta, historię deportacji z Białegostoku. Codziennie po zmroku, symbolicznie co piąte drzewo, objawia się spacerującym po parku jako białostoczanin, który w latach 40. opuścił nasze miasto w związku z represjami władz radzieckich – powiedziała kierownik działu wystaw Muzeum Pamięci Sybiru Monika Szarejko.
Białostoczanie posadzą drzewka pamięci
W związku z wernisażem na miejscu można też było dostać "drzewka pamięci". To sadzonki dębów, które – gdy zostaną posadzone w różnych miejscach (na działkach, w ogrodach, przy blokach) i wyrosną – mają przypominać mieszkańcom Białegostoku o ich korzeniach i historii.
W akcję włącza się też Polskie Radio Białystok. Dąb w ramach akcji "Drzewko pamięci - pozwól zapuścić korzenie historii" posadzimy przy naszej siedzibie we wtorek 17 września w Światowym Dniu Sybiraka.
Posłuchaj rozmowy z Anną Kietlińską z Muzeum Pamięci Sybiru
W związku z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę Muzeum Pamięci Sybiru organizuje różne przedsięwzięcia pod wspólnym hasłem "17.09. Pamiętamy", by nie tylko przypomnieć datę 17 września 1939 r. mieszkańcom, ale też zachęcić ich do poznawania historii miasta i regionu. To np. akcja "Zatrzymaj się" (w południe 17 września) czy Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer historyczny związany z osobami i miejscami ważnymi w historii Białegostoku.
Muzeum formalnie działa od kilku lat, w tymczasowej siedzibie, gdzie ma też niewielką ekspozycję, ale trwa budowa jego kilkupiętrowego gmachu przy ul. Węglowej. W założeniu będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarcie tego muzeum dla zwiedzających zaplanowano na koniec 2021 r.