Radio Białystok | Wiadomości | Akcja "Tulipany mocy" na rzecz osób z dystrofią mięśniową Duchenne'a

Akcja "Tulipany mocy" na rzecz osób z dystrofią mięśniową Duchenne'a

autor: Olga Gordiejew

7.09.2019, 14:14, akt. 14:24

Do sadzenia w całej Polsce cebulek czerwonych tulipanów na rzecz edukacji i pomocy osobom z dystrofią mięśniową Duchenne'a zachęca działająca w Białymstoku fundacja Pro Salute. W sobotę przypada światowy dzień świadomości o tej dystrofii.

Andrey Shevchenko, stock.adobe.com
Andrey Shevchenko, stock.adobe.com


0:00
0:00
Akcja "Tulipany mocy" na rzecz osób z dystrofią mięśniową Duchenne'a - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z tej okazji na Uniwersytecie Medycznym - po raz pierwszy w Białymstoku - spotkali się na konferencji naukowo-szkoleniowej lekarze, pacjenci, przedstawiciele oświaty, by mówić o tym, jak można pomóc osobom z tym schorzeniem.

Inicjatorka akcji, prezes stowarzyszenia Pro Salute prof. Elżbieta  Krajewska-Kułak powiedziała, że akcja jest autorskim pomysłem stowarzyszenia.

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną. Z powodu m.in. braku białka - dystrofiny, która stabilizuje mięśnie - mięśnie ulegają stopniowemu uszkodzeniu, choroba postępuje - wyjaśnia prof. Wojciech Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na tę dystrofię chorują głównie chłopcy.

Kułak dodał, że pierwsze objawy choroby występują u dzieci 3-4-letnich. Dziecko może zacząć mieć kłopoty z poruszaniem się np. po schodach czy z bieganiem. Objawy się stopniowo nasilają, dziecko w wieku 10-11 lat z tą chorobą nie może się już samodzielnie poruszać, pomaga w tym wózek. Pacjenci wymagają stałej opieki, rehabilitacji, która może spowolnić chorobę, ale jej nie zatrzyma. Stosuje się np. terapię komórkami macierzystymi. Z tym rodzajem dystrofii rodzi się statystycznie jedno dziecko na 3,5 tys.

Główny cel akcji "Tulipany mocy" to - jak mówi Elżbieta  Krajewska-Kułak - uświadomienie społeczeństwu, że wśród nas żyją chorzy na tę chorobę, wymagają pomocy, rehabilitacji, zasługują na "wszystko co najlepsze", bo są aktywni, zdolni, chcą żyć, działać. "Funkcjonują normalnie, czytają, mają swoje pasje, rozwijają te pasje" - mówi prof. Krajewska-Kułak.

Dodała, że ważna jest edukacja o tej chorobie.

Trzeba zwrócić uwagę, że takie dzieci są, żeby nie czuły się samotne, często tak jak inne osoby z chorobami powodującymi niepełnosprawność, żeby nie były izolowane, stygmatyzowane, bo przecież taka osoba może być bardzo fajnym kolegą i przyjacielem

- podkreśla Krajewska-Kułak. Wieczorem, na znak solidarności z osobami cierpiącymi na dystrofię, niektóre obiekty w mieście będą podświetlone na czerwono. Chętni do sadzenia cebulek czerwonych tulipanów - na wzór np. żonkili, które są sadzone na rzecz propagowania idei hospicyjnej i wolontariatu, mogą się zgłaszać do Pro Salute lub po prostu poinformować to stowarzyszenie i przyłączaniu się do akcji. Zaproszenie jest kierowane np. do szkół.

Krajewska-Kułak wyjaśniła, że symbolem dystrofii mięśniowej jest czerwony balonik, ale czerwone tulipany mają być symbolem trwalszym jako symbol "ciepła, przychylności". Zaznaczyła, że sadzenie żonkili i tulipanów można ze sobą łączyć, tak jak łączy się różne działania na rzecz chorych, bo stowarzyszenia nie działają same dla siebie, tylko na  rzecz pacjentów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lekarze z Białegostoku wykonali nowatorską operację wszczepienia implantu 3D

6.09.2019, 14:07

Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, jako pierwsi w regionie, wszczepili pacjentowi implanty 3D.


Szpital wojewódzki w Białymstoku - jako pierwszy w regionie - przeprowadzi tego typu operację szczęki

5.09.2019, 16:50

Szpital wojewódzki w Białymstoku - jako pierwszy w regionie - dołącza do innych placówek w Polsce, które będą robić tego typu operacje. Lekarze wszczepią obustronnie indywidualnie zaprojektowane implanty stawów skroniowo-żuchwowych 23-letniemu pacjentowi.


Wkrótce w Białymstoku rozpocznie się rekrutacja do kolejnej edycji Uniwersytetu Zdrowego Seniora

1.09.2019, 13:05

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczyna rekrutację do kolejnej edycji Uniwersytetu Zdrowego Seniora.


Cieszyński: rośnie liczba i tempo wystawiania przez lekarzy e-recept

29.07.2019, 12:46

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept. Rośnie też tempo ich wystawiania z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok