Radio Białystok | Wiadomości | Kajakowa pielgrzymka na prawosławne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu
Mają do pokonania ponad 60 km. Z Gródka wyruszyła w czwartek (8.08) kajakowa pielgrzymka na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu dotyczącego powstania supraskiego monasteru. Jednak w związku z niskim stanem wody na rzece Supraśl pątnicy cały czwartek będą przemieszczać się pieszo, kajakami popłyną w piątek.
Kajakowa pielgrzymka rzeką Supraśl organizowana jest po raz ósmy. W tym roku uczestniczy w niej ponad 30 osób. W sobotę (10.08) w supraskim monasterze odbędą się główne uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej. Podążają tam już pielgrzymi z Hajnówki, zaś w piątek wyruszy najliczniejsza piesza pielgrzymka z Białegostoku.
Zgodnie z legendą ponad 500 lat temu przepłynęli za niesionym wodą krzyżem ojcowie - założyciele supraskiej Ławry. Prawosławni mnisi przenieśli wówczas monaster z gwarnego Gródka, gdyż bezpośrednie sąsiedztwo zamku Chodkiewiczów nie wpływało pozytywnie na ich życie monastyczne.
Pochodzi z XVII wieku i jest kopią Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Prawosławni obchodzą święto Białostockiej Ikony Matki Bożej.
Jest patronem dzieci i młodzieży. Prawosławni wspominają dziś (3 05) pamięć św. męczennika Gabriela. Główne uroczystości odbywają się w żeńskim monasterze narodzenia NMP w Zwierkach
Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub został w sobotę (30.03) honorowym obywatelem miasta Białegostoku. Tytuł ten nadano mu i wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Pałacu Branickich w Białymstoku.
Współczesne ikony twórców z Polski i Ukrainy zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zostaną włączone do nowej muzealnej kolekcji ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.
Ponad 160 współczesnych ikon m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do II Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego "Nowa epifania piękna", ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.