Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 160 współczesnych ikon w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu
Ponad 160 współczesnych ikon m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do II Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego "Nowa epifania piękna", ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.
Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.
W 2017 roku muzeum ogłosiło pierwszy konkurs na współczesne ikony. Nadesłano wtedy 70 prac, a do konkursu zakwalifikowano 20 i nagrodzono cztery, które zapoczątkowały nową kolekcję dokumentującą sztukę sakralną XXI wieku. Znalazły się w niej zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, ale też te, które charakteryzują się współczesną estetyką.
Ponad 160 zgłoszeń
Muzeum, chcąc rozwijać nową kolekcję, ogłosiło w ubiegłym roku drugi konkurs. Na tę edycję nadesłano 161 prac autorów m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii - powiedziała Anna Motowicka z Muzeum Ikon w Supraślu.
Do oceny jury zakwalifikowało 23 ikony 18 twórców. Wyniki konkursu poznamy 10 lutego, a trzy najwyżej ocenione dzieła zostaną zakupione do zbiorów Muzeum Ikon.
Anna Motowicka oceniła, że poziom nadesłanych prac jest wysoki, choć - jak dodała - zdarzały się prace, gdzie autorzy bardzo dowolnie podeszli do tematu ikony, a inne z ikoną nie miały nic wspólnego. Mówiła, że te, które zakwalifikowano do finału, to z jednej strony ikony pokazujące tradycyjne ujęcie, z odwzorowaniem starych wzorców, zaś z drugiej - ikony z nowym, współczesnym spojrzeniem.
Ikonografia to "sfera wielkiej różnorodności artystycznej"
Jak mówili wcześniej pracownicy muzeum, ikonografia współczesna to "sfera wielkiej różnorodności artystycznej" - jedne ośrodki stawiają bowiem na klasyczne podejście do ikony, inne na nowatorskie. To co wyróżnia współczesną ikonografię to przemyślana kompozycja, wyeksponowany gest na ikonie, czasem też kolorystka, która nie jest podporządkowana w sposób ścisły kanonowi.
Ikony, które zostaną nagrodzone w tej edycji konkursu "Nowa epifania piękna" będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu.