Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą święto Białostockiej Ikony Matki Bożej
Pochodzi z XVII wieku i jest kopią Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Prawosławni obchodzą święto Białostockiej Ikony Matki Bożej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ikona znajduje się w głównej cerkwi miasta - katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Uroczystej liturgii przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz.
Ikona Białostocka pochodzi z XVII wieku i jest kopią Supraskiej Ikony Bogurodzicy. Należała do nieistniejącej już dziś cerkwi w Tykocinie, skąd trafiła do Białegostoku. Szczególny kult ikony rozwinął się w wieku XIX. Znana była z wielu cudownych uzdrowień, a w dniu święta pielgrzymi licznie przybywali z okolicy do Białegostoku. W 1915 roku wywieziono ją do jednego z moskiewskich monasterów. Do Polski już nie powróciła, a jej losy nie są znane.
Święty obraz znajdujący się obecnie w białostockim soborze jest kopią siedemnastowiecznego oryginału, wykonanego z fotografii po II wojnie światowej. Ikona należy do typu Hodegetria, co znaczy "ukazująca drogę".
Święto Białostockiej Ikony Bogurodzicy jest ruchome - przypada w 9 czwartek po Wielkanocy.
Był synem perskiego króla, jednak wybrał życie pustelnicze. Prawosławni świętują we wtorek (25.06) pamięć św. Onufrego Wielkiego.
W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki zakończyły się we wtorek (18.06) dwudniowe obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego – najważniejszego święta w tym miejscu.
Uroczysta procesja i wspólna modlitwa. Bielsk Podlaski obchodził święto swojej patronki. Ulicami miasta przeszła procesja z Bielską ikoną Matki Bożej.