Radio Białystok | Wiadomości | W Lipsku uczczono pamięć ofiar II wojny światowej
autor: Marcin Kapuściński
Miasto i okoliczne wsie w czasie wojennych lat ucierpiały zarówno z rąk niemieckiego, jak i radzieckiego okupanta.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rozstrzelano wtedy ponad 100 mieszkańców gminy, a wielu wywieziono w głąb Związku Radzieckiego.
W uroczystościach 74. rocznicy zakończenia wojny udział wzięli żołnierze 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej oraz służby mundurowe z całego regionu.
Wieś Chatyń koło Mińska w czasie II wojny światowej została brutalnie spacyfikowana przez niemieckie oddziały. Spłonęli wszyscy mieszkańcy, zabudowania, wieś zrównano z ziemią.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem.
"W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto pamiętać czym był obóz Auschwitz - Birkenau i do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna polityka" - mówi wiceszef resortu kultury.
1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.