Radio Białystok | Wiadomości | 27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
"W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto pamiętać czym był obóz Auschwitz - Birkenau i do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna polityka" - mówi wiceszef resortu kultury.
W niedzielę (27.01) przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej ustanowiło go na 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau.
W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi.
Przewodniczący Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman podkreśla, że jest to wyjątkowa data dla całego świata i społeczności żydowskiej, a obóz Auschwitz - Birkenau przywołuje "potworne skojarzenia". "Dla Żydów, dla każdego myślącego człowieka jest to moment zadumy, że coś takiego się stało" - mówi Artur Hofman. Podkreśla, że pamięć jest ważna także dlatego, że ofiarom zależało o tym, aby o nich nie zapomnieć.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreśla, że w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto pamiętać czym był obóz Auschwitz - Birkenau i do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna polityka. Jak mówi, człowiek wymyśla czasem straszliwe ideologie, a w tym przypadku z konsekwencjami zawładnięcia taką ideologią jednego narodu. "A była to ideologia nienawiści, barbarzyństwa i zaowocowała pogardą dla ludzi, mordowaniem ludzi na skalę masową" - mówi wiceminister.
W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów. Jedną trzecią tej liczby, około 2 miliony, stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na od 2,5 miliona do 3,3 miliona.
Równocześnie z zagładą Żydów, Niemcy dokonali też ludobójstwa Romów oraz masowych mordów na etnicznych Polakach i radzieckich jeńcach wojennych. Łącznie w wyniku nazistowskich ludobójstw śmierć poniosło około 11 milionów osób.