Radio Białystok | Wiadomości | 27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27.01.2019, 08:33, akt. 08:35

"W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto pamiętać czym był obóz Auschwitz - Birkenau i do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna polityka" - mówi wiceszef resortu kultury.

diy13 - stock.adobe.com
diy13 - stock.adobe.com

W niedzielę (27.01) przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej ustanowiło go na 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. 

W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi. 

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman podkreśla, że jest to wyjątkowa data dla całego świata i społeczności żydowskiej, a obóz Auschwitz - Birkenau przywołuje "potworne skojarzenia". "Dla Żydów, dla każdego myślącego człowieka jest to moment zadumy, że coś takiego się stało" - mówi Artur Hofman. Podkreśla, że pamięć jest ważna także dlatego, że ofiarom zależało o tym, aby o nich nie zapomnieć. 

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreśla, że w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu warto pamiętać czym był obóz Auschwitz - Birkenau i do czego może doprowadzić nieodpowiedzialna polityka. Jak mówi, człowiek wymyśla czasem straszliwe ideologie, a w tym przypadku z konsekwencjami zawładnięcia taką ideologią jednego narodu. "A była to ideologia nienawiści, barbarzyństwa i zaowocowała pogardą dla ludzi, mordowaniem ludzi na skalę masową" - mówi wiceminister.

W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów. Jedną trzecią tej liczby, około 2 miliony, stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na od 2,5 miliona do 3,3 miliona.

Równocześnie z zagładą Żydów, Niemcy dokonali też ludobójstwa Romów oraz masowych mordów na etnicznych Polakach i radzieckich jeńcach wojennych. Łącznie w wyniku nazistowskich ludobójstw śmierć poniosło około 11 milionów osób. 

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego w Tykocinie zawisła specjalna tablica

20.12.2018, 14:43

Dziś bardziej przypomina zaniedbaną łąkę niż nekropolię, ale wciąż jest tam blisko 150 macew. Cmentarz żydowski w Tykocinie jest jednym z sześciu obiektów, które jako pierwsze ujęto w programie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


Czy Tykocin będzie kolejnym podlaskim Pomnikiem Historii?

13.12.2018, 15:28

Czy Tykocin będzie Pomnikiem Historii? Prawdopodobnie tak i to być może już w przyszłym roku - mówią urzędnicy. Jak zapewniają - trwają rozmowy w tej sprawie.


Tomasz Wiśniewski laureatem Nagrody POLIN 2018

5.12.2018, 07:26

Tomasz Wiśniewski, od ponad 30 lat działający na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego, otrzymał Nagrodę POLIN 2018. Wyróżnienie przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich wręczono podczas wtorkowej (4.12) gali.


76. rocznica likwidacji getta w Orli

3.11.2018, 09:36

Było odczytanie psalmów, kamyki na macewach i wspomnienia. W Orli odbyło się spotkanie zorganizowane w 76. rocznicę wywózki Żydów z miasteczka.


Wolontariusze sprzątali w Sokółce cmentarz żydowski

1.10.2018, 13:46

Wolontariusze rozpoczęli porządkowanie cmentarza żydowskiego w Sokółce. ”Ocalić od zapomnienia” to projekt kierowany przez Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok