Radio Białystok | Wiadomości | WOAK będzie realizował projekt promujący podlaskie tradycyjne tkactwo
Projekt "Tkactwo inspiruje", promujący podlaskie tkactwo tradycyjne, będzie w tym roku realizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Złożą się na niego m.in. warsztaty, konkursy oraz spotkania.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury już od kilku lat zabiega o to, by chronić i promować zanikające tkactwo tradycyjne; pracownicy ośrodka podkreślają, że jest ono unikatowe.
W ubiegłym roku WOAK realizował projekt, w ramach którego odbyły się liczne warsztaty, przygotowano specjalne wydawnictwo; wcześniej zainicjowano też szlak turystyczny "Kraina wątku i osnowy", który skupia warsztaty tkackie i tkaczki w Podlaskiem.
"Tkactwo inspiruje" jest kontynuacją podjętych już wcześniej działań. - Tkanina to niewyczerpane źródło inspiracji i cały czas zgłębiamy ten wątek, ponieważ tkanina ginie, a tutaj, w Podlaskiem, była kiedyś szczególnie piękna, różnorodna, ukazująca przeróżne techniki i piękne wzory" - powiedziała koordynatorka projektu Krystyna Kunicka z WOAK. Dodała, że tkanina np. dwuosnowowa, mimo iż coraz bardziej popularna, to bez tkaczek nie ma szans przetrwać, a tych - jak podkreśliła Kunicka - jest coraz mniej.
Będą m.in. warsztaty tkackie
Stąd pomysł, by w ramach projektu zorganizować warsztaty tkackie, podczas których będzie można się nauczyć tkać różne rodzaj tkanin. Oprócz najbardziej rozpoznawalnej tkaniny dwuosnowowej można będzie poznać sejpak, tkaninę wielonicielnicową i perebory - mówiła Krystyna Kunicka. - Chcemy nauczyć, przekazać te umiejętności młodszym, by mogli kontynuować te zapomniane już często techniki tkackie - wyjaśniła.
Warsztaty skierowane są do osób dorosłych; podczas kilkudniowych spotkań będą oni mogli wykonywać tkaninę od samego początku - od przygotowania i osnucia krosna. Kunicka powiedziała, że warsztatami zainteresowane są osoby z całej Polski.
Na projekt złożą się też dwa ogólnopolskie konkursy
Na projekt złożą się też dwa ogólnopolskie konkursy - jeden na tkacki design, skierowany do projektantów, rzemieślników oraz młodzieży. Kunicka powiedziała, że zależy jej na pracach inspirowanych tkaniną, ale wykorzystywaną w zupełnie nowy sposób. - To bogactwo naszych tkanin można w zupełnie nowy sposób wykorzystać, np. do nowoczesnych wnętrz, do ubioru, na przedmiotach jak pamiątka regionalna czy dekoracja - dodała.
Drugi konkurs - na tkaninę tradycyjną - jest skierowany do tkaczek z całego kraju. Kunicka powiedziała, że osób tkających nie jest wiele, ale liczy, że konkurs zachęci je do pokazania swoich prac. Jej zdaniem będzie to też okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i inspirowania się.
Wystawę prac konkursowych zaplanowano na wrzesień. Wtedy też odbędą się liczne działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, oparte na konkursowych pracach. Będzie można m.in. ozdobić swoją filiżankę czy koszulkę jednym ze wzorów. W ramach projektu powstaną też puzzle ze wzorami zaczerpniętymi z podlaskich tkanin.
Projekt "Tkactwo inspiruje" otrzymał dofinansowanie z ministerstwa kultury. Szczegóły projektu i regulamin konkursów można znaleźć na stronie internetowej WOAK www.woak.bialystok.pl.