Radio Białystok | Wiadomości | Kilkaset osób wzięło udział w projekcie popularyzującym podlaskie tradycje tkackie
To pomysł na zachowanie lokalnego wzornictwa i popularyzację tkackiej tradycji w regionie.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku podsumował projekt "Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym". To były przede wszystkim warsztaty tkackie, spotkania z podlaskimi tkaczkami i konkursy plastyczne dla najmłodszych "jak powstaje tkanina".
W sumie w tych wydarzeniach uczestniczyło kilkaset osób.
Efekty projektowych prac oglądać możemy na wystawie w Galerii przy Kilińskiego.
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu powstała książeczka edukacyjna "Wycieczki owieczki, czyli jak powstaje tkanina" - mówi Lila Wyszkowska z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
Wszystko po to by chronić i upowszechniać wzornictwo i tradycyjne techniki tkaniny podlaskiej zwłaszcza wśród młodych osób. W książce dla dzieci znajdziemy też ciekawostki dotyczące tkania i mapę najważniejszych ośrodków tkackich w regionie.
Projekt "Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym" dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chodzi o to, by podtrzymywać tradycję i promować twórców. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rozpoczyna realizację projektu "Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie".
Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie jeszcze bardziej otwiera się na turystów. Od lat można było tam oglądać podlaskie tkaniny i wiekowe krosna, a teraz tajniki tkactwa zdradza jedna z twórczyń - Karolina Radulska.
100 osób z województwa podlaskiego wzięło udział w szkoleniach z tworzenia tkaniny dwuosnowowej - jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. Cykl takich warsztatów zakończył się w Korycinie.
Sztuka ludowa wyszła na pole. To za sprawą akcji Folk on the Street, której uczestnicy na belach z sianokiszonką w Korycinie malowali regionalne wzory.