Radio Białystok | Wiadomości | Szpitale powiatowe domagają się większego finansowania
Przed gmachem ministerstwa zdrowia manifestowali przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i Związku Powiatów Polskich. Było tam również ponad 100 osób z podlaskich szpitali.
Prezes Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski mówi, że te placówki są coraz bardziej zadłużone i dyrektorzy nie mają pieniędzy na podwyżki dla pracowników.
Wnosimy o to, że potrzebne są rozwiązania, które będą dotyczyły wszystkich grup medycznych. Jeżeli nie załatwimy sprawy wynagrodzeń w ochronie zdrowia, to dalej nie będziemy mogli się rozwijać. Głównym celem działalności szpitala w każdej placówki jest pacjent - pacjent ma być zadowolony, pacjent ma być bezpieczny - mówi Waldemar Malinowski.
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski deklaruje, że będą kolejne negocjacje z poszczególnymi grupami zawodowymi.
Podwyżki dostali m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Innym pracownikom szpitale same muszą zapewnić wzrost wynagrodzeń.
Protestują lekarze na SOR-ze w Szpitalu Klinicznym, w szpitalach powiatowych likwidowane są kolejne łóżka. Co jest tego przyczyną?
Sytuacja w służbie zdrowia po okresie stagnacji zaczęła się poprawiać - przekonywał w czwartek (28.03) podczas spotkania z pracownikami Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Lekarze nie przychodzą na dyżury. Dyrekcja placówki uspokaja jednak, że nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów przyjmowanych na SOR.
Kilkunastu techników analityki medycznej ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży poszło w tym samym czasie na zwolnienia lekarskie.
Żądają podwyżki wynagrodzeń. Psychologowie i terapeuci uzależnień ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy rozpoczęli protest.