Radio Białystok | Wiadomości | Jak się zachowywać, by nie zachorować na czerniaka
Jak rozpoznać czerniaka, jak badać znamiona i co zrobić, by zminimalizować ryzyko groźnej choroby?
To temat specjalnych zajęć lekcyjnych, które prowadzone są w kilkuset szkołach w Polsce, w tym w 54 w Podlaskiem. To część profilaktycznej akcji warszawskiego Studenckiego Koła Naukowego Onkoma.
Chodzi o to, by nauczyć młodzież właściwych zachowań, które mogą ograniczyć zachorowania na nowotwory – mówi Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dodaje, że program adresowany jest właśnie do młodych, bo to oni częściej niż dorośli podejmują ryzykowne zachowania, czyli np. nadmiernie opalają się bez stosowania filtrów. A to właśnie ekspozycja na promieniowanie UV jest główną przyczyną wystąpienia choroby. Jeżeli młodzież odpowiednio wcześniej pozna sposoby minimalizacji ryzyka, może się to przyczynić do zahamowanie tempa zachorowalności na tą chorobę – dodaje lekarz.
Według ogólnopolskich danych każdego roku w Polsce wykrywa się ponad 160 tysięcy przypadków zachorowań na czerniaka, z czego ponad połowie chorych nie udaje się skutecznie pomóc. Tymczasem specjaliści przekonują, że wczesne wykrywanie znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, a po nich mówili, że przekażą tę wiedzę dalej – do znajomych i rodziny - mówi Dorota Szczęsna z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
W sumie w Podlaskiem do programu przyłączyło się sześć miast, to Augustów, Białystok, Grajewo, Hajnówka, Łomża i Suwałki. Do końca toku szkolnego planowane jest przeprowadzenie kilkuset zajęć, w których weźmie udział ponad 10 tysięcy uczniów.
200 tys. zł od samorządu województwa dostanie 14 podlaskich organizacji pozarządowych na promocję i profilaktykę zdrowia. W środę (27.03) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano 10 takich umów.
Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstało w miejsce dotychczasowego pododdziału ginekologii onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Oprócz leczenia pacjentek będzie się też zajmować badaniami naukowymi nad rakiem jajnika.
Młodej, 24-letniej kobiecie z rakiem szyjki macicy usunęli nowotwór i dali szanse na posiadanie w przyszłości dzieci.
Z nowego sprzętu mogą korzystać pacjenci szpitala MSWiA w Białymstoku. Dzięki temu poprawi się diagnostyka m.in. w zakresie kardiologicznym i nowotworowym.
Nowoczesny sprzęt poprawiający warunki leczenia nowotworów jelita grubego i wspomagający pacjentki przyjmujące chemioterapię – kupiło Białostockie Centrum Onkologii. Blisko 600 tys. zł dotacji na ten cel pochodzi z budżetu woj. podlaskiego.