Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z Pododdziału Ginekologii Onkologicznej w Białymstoku wykonali rzadką operację
Młodej, 24-letniej kobiecie z rakiem szyjki macicy usunęli nowotwór i dali szanse na posiadanie w przyszłości dzieci.
Część zabiegu operacyjnego została kilka lat temu zmodyfikowana we współpracy z inżynierami z Politechniki Białostockiej.
Trachelektomia – tak nazywa się ta operacja, wykonywana jest u młodych kobiet. Zmiana nowotworowa nie może mieć więcej niż 2 centymetry. Po zabiegu pacjentka nie przechodzi radioterapii czy chemioterapii.
To była druga taka operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Pierwsza była 7 lat temu. Ta kobieta zaszła w ciąże w sposób naturalny, a to niezwykle rzadkie (zazwyczaj potrzebne są procedury in vitro)
– mówi dr hab. Paweł Knapp - koordynator Pododdziału Ginekologii Onkologicznej USK.
Dodaje, że ciążę również udało się nam utrzymać aż do 36 tygodnia. Chłopiec urodził się zdrowy. Podobne operacje wykonują nieliczne szpitale w Polsce. Zabiegi te są rzadkością w Europie czy USA.
24-latka kilka tygodni temu zgłosiła się do szpitala z rozpoznanym rakiem szyjki macicy. Kobieta nie ma dzieci, ale bardzo chciałaby je mieć w przyszłości. Operacja przebiegła pomyślnie.
Teraz pacjentka będzie pod ścisłą kontrolą, przez rok nie może zajść w ciąże. Po tym czasie będzie mogła zacząć starania o dziecko.
Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych powstanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – poinformowano w środę (23.01) na konferencji prasowej.
Pacjenci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży mają mieć lepsze warunki leczenia. Dodatkowo ma powstać w mieście - oczekiwany od wielu lat - Zakład Opiekuńczo Leczniczy, w którym znajdą opiekę osoby przewlekle chore. Obie placówki mieścić się będą w budynku po byłym szpitalu zakaźnym przy ul.Skłodowskiej.
Z nowego sprzętu mogą korzystać pacjenci szpitala MSWiA w Białymstoku. Dzięki temu poprawi się diagnostyka m.in. w zakresie kardiologicznym i nowotworowym.
Nowoczesny sprzęt poprawiający warunki leczenia nowotworów jelita grubego i wspomagający pacjentki przyjmujące chemioterapię – kupiło Białostockie Centrum Onkologii. Blisko 600 tys. zł dotacji na ten cel pochodzi z budżetu woj. podlaskiego.