Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież Wszechpolska wspomina wydarzenia sprzed 100 lat
Choć 19 lutego to data przyjęta za dzień odzyskania niepodległości przez Białystok, to jednak 22 lutego doszło do oficjalnego przekazania władzy i defilady Wojska Polskiego.
Dlatego w piątek (22.02) działacze Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali akcję informacyjną i rozdawali ulotki w centrum miasta.
"Musimy pamiętać o tej lokalnej historii" - mówi Kinga Dubrawska z Młodzieży Wszechpolskiej.
"Trzeba pamiętać o tych, którzy walczyli o to, by Białystok był w Rzeczypospolitej" - mówi Hubert Ignatowicz.
Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, ale Białystok czekał na wolność jeszcze trzy miesiące. W lutym 1919 roku z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze.
Setna rocznica powrotu Białegostoku w granice odrodzonej Rzeczypospolitej zainspirowała Archiwum Państwowe w Białymstoku do zorganizowania wystawy dokumentów, które znajdują się w zasobach archiwalnych.
Białostoczanina stulecia - spośród stu osób nominowanych do tego tytułu - mogą wybrać mieszkańcy w internetowym głosowaniu. To pomysł władz Białegostoku związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto. Głosowanie potrwa sto dni - do 30 maja.
Tytułem "Człowiek stulecia" uhonorowano 10 białostoczan ważnych dla historii Białegostoku wybranych w stulecie odzyskania przez to miasto niepodległości. Nazwiska ogłoszono we wtorek (19.02) podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
W przeddzień rocznicy 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości można było obejrzeć specjalny mapping.
W Białymstoku odbyły się we wtorek (19.02) w południe główne oficjalne obchody stulecia odzyskania przez miasto niepodległości. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego składano wieńce, była defilada wojska i służb mundurowych. Odsłonięto też okolicznościową tablicę.