Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy mogą wybrać swojego białostoczanina stulecia
Białostoczanina stulecia - spośród stu osób nominowanych do tego tytułu - mogą wybrać mieszkańcy w internetowym głosowaniu. To pomysł władz Białegostoku związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto. Głosowanie potrwa sto dni - do 30 maja.
We wtorek (19.02), podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej ogłoszono nazwiska dziesięciu białostoczan uhonorowanych tytułem "Człowiek stulecia". Uroczystość była częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok.
Wybrano 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta
Teraz swojego białostoczanina stulecia mogą wybrać mieszkańcy w głosowaniu, które ruszyło w środę i potrwa sto dni, do 30 maja - poinformował w środę (20.02) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. "W związku z tym, że jest setka, dziesiątka; z tej setki chcemy, żeby wybrać jedną osobę najbardziej popularną" - wyjaśnił prezydent.
Najpopularniejszy człowiek 100-lecia
Wyraził nadzieję, że głosowanie będzie odbiciem popularności i znaczenia wybranej osoby w tym stuleciu. Zastrzegł, że nie jest jeszcze przesądzone jak uhonorowana zostanie osoba, która wygra głosowanie - może to będzie np. nadanie imienia tej osoby jednej z ulic czy szkół. "Trudno mówić, jakie będą dalsze konsekwencje tego wyboru, ale na pewno ciąg dalszy będzie, w zależności, kto to będzie" - dodał Truskolaski.
Głosować można na stronie internetowej miasta www.bialystok.pl. Tam też znajdą się krótkie biogramy nominowanych osób.
Ludzie zasłużeni dla miasta
Wśród stu nominowanych, przez specjalną kapitułę złożoną z przedstawicieli różnych środowisk, białostoczan, znaleźli się ludzie tworzący i pracujący na rzecz miasta przez ostatnie sto lat. Są to m.in. samorządowcy, politycy, społecznicy, artyści, duchowni, sportowcy, aktorzy, muzycy, naukowcy, aktywiści, nauczyciele, pisarze, wojskowi i lekarze.
Kapituła tytułem "Człowiek stulecia" uhonorowała piłkarza Tomasza Frankowskiego, dyrygenta Jerzego Maksymiuka, oraz - pośmiertnie - lekarkę Irenę Białównę, architekta Stanisława Bukowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, działacza sportowego płk. Mikołaja Kawelina, pierwszego metropolitę białostockiego abp. Edwarda Kisiela, prezydenta Białegostoku w latach 1934-39 Seweryna Nowakowskiego, esperantystę Jakuba Szapiro i przywódcę powstania w białostockim getcie Mordechaja Tenenbauma.
Mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez Białystok
W Białymstoku od kliku dni trwają obchody setnej rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji Białegostoku - 19 lutego 1919 roku. Tego dnia z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Dlatego tę datę przyjmuje się za symboliczny dzień "odzyskania niepodległości" przez Białystok.