Radio Białystok | Wiadomości | Jubileusz istnienia polskiego więziennictwa - z tej okazji w Białymstoku ponad sto osób odebrało odznaczenia
2019 rok to nie tylko stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok, ale też stulecie istnienia polskiego więziennictwa. Powołanie tej formacji było jednym z pierwszych dekretów wydanych w niepodległej Polsce. Z okazji tego jubileuszu ponad sto osób odebrało w Białymstoku odznaczenia ministerialne, dyrektorskie, awanse na wyższe stopnie i specjalne odznaczenia na stulecie służby więziennej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówił dyrektor okręgowy służby więziennej w Białymstoku - pułkownik Piotr Kondraciuk: "nasza polityka jest niezmienna od stu lat, to ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw i resocjalizacja; my chcemy, żeby ci ludzie, którzy popełnili przestępstwo i do nas przyszli, wyszli choć trochę lepsi".
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński dziękował funkcjonariuszom za ich pracę, mówił też m.in.: "służba więzienna jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa wewnętrznego, obywateli i państwa, także ważną częścią wymiaru sprawiedliwości, jest formacją nowoczesną, dobrze przygotowaną do wykonywania powierzonych jej ustawowych zadań".
W 7 jednostkach penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku pracuje 1300 funkcjonariuszy i 100 osób cywilnych. Obejmuje on całe województwo podlaskie, Giżycko w warmińsko - mazurskim i Przytuły Stare w mazowieckim.
Jakie są współczesne dylematy resocjalizacyjne? Jak poprawić warunki resocjalizacji w Polsce? M.in. o tym dyskutowali uczestnicy konferencji w Białymstoku, połączonej z jubileuszem 35-lecia pracy profesora Marka Jerzego Konopczyńskiego.
Policjanci, żołnierze, przedstawiciele straży pożarnej, granicznej, służby więziennej i celno-skarbowej wzięli udział w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości – Podlasie 1918-2018. Bezpieczeństwo narodowe w perspektywie XXI wieku". Uczestniczył w niej wiceminister MSWiA.
Więźniowie z suwalskiego aresztu śledczego będą produkować listwy przypodłogowe. Wkrótce ruszy tam budowa hali produkcyjnej, gdzie zatrudnienie znajdą osadzeni za cięższe przestępstwa. W poniedziałek (29.10) podpisano umowę, która rozpoczyna wartą ponad 10 mln zł inwestycję.