Radio Białystok | Wiadomości | Uczczono pamięć ofiar pacyfikacji wsi koło Bielska Podlaskiego w 1946 r.
We wsi Zanie oddano hołd ofiarom pacyfikacji pięciu wsi koło Bielska Podlaskiego spalonych przez oddział polskiego podziemia kierowany przez Romualda Rajsa ps. "Bury".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Modlitwa i wystawa
W 73. rocznicę tych tragicznych wydarzeń rodziny ofiar uczciły ich pamięć. Była wspólna modlitwa i prezentacja wystawy "Nasza pamięć", która opowiada o historii powojennych stosunków polsko-białoruskich na Podlasiu. Są tam fotografie dokumentujące miejsca upamiętniające ofiary: mogiły i pomniki.
Blisko 80 ofiar
Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku w ciągu kilku dni oddział PAS NZW spalił Zaleszany, Zanie, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską. Pion śledczy IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji, przyjmuje, że ofiar było w sumie 79 (według członków społecznego komitetu rodzin - o trzy więcej), w tym 30 furmanów, z których usług oddział korzystał, przemieszczając się po okolicy.
IPN umorzył śledztwo
Instytut przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.
Sam "Bury" został po wojnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie; w latach 90. ubiegłego wieku zrehabilitowano go.
Projekt "Nasza Pamięć" dotyczący historii powojennych stosunków polsko-białoruskich w Podlaskiem realizuje m.in. Białoruskie Towarzystwo Historyczne. We wtorek (29.01) w Zaleszanach zaprezentowano wystawę dokumentującą miejsca pamięci ofiar pacyfikacji białoruskich wsi w 1946 roku.
Siedemdziesiąta trzecia rocznica pacyfikacji wsi Zaleszany, oraz wydanie katalogu zeszłorocznej wystawy poświęconej Zaleszanam, autorstwa Leona Tarasewicza i Małgorzaty Dmitruk w Galerii Arsenał w Poznaniu.
Białostocka prokuratura broni swojej decyzji w sprawie umorzenia postępowania dotyczącego III Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.