Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Siedemdziesiąta trzecia rocznica pacyfikacji wsi Zaleszany
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Siedemdziesiąta trzecia rocznica pacyfikacji wsi Zaleszany, oraz wydanie katalogu zeszłorocznej wystawy poświęconej Zaleszanam, autorstwa Leona Tarasewicza i Małgorzaty Dmitruk w Galerii Arsenał w Poznaniu.
Dziś we wsi Zaleszany, gmina Kleszczele, upamiętniono cywilne ofiary mordu dokonanego przez Romualda Rajsa ps. „Bury” z oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy wsi, duchowieństwo, przedstawiciele białoruskich organizacji w Polsce, samorządowcy, oraz przedstawiciele Konsulatu Republiki Białoruś w Białymstoku.
Odbył się również wernisaż fotograficznej wystawy ‘Nasza pamięć”, przygotowana przez Białoruskie Towarzystwo Historyczne i Fundację „kamunikat.org”.
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....
Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.
Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.
Jak wydarzenia na polsko – białoruskiej granicy wpływają na funkcjonowanie przygranicznych gmin i ich mieszkańców? Dziś rozmowa z sekretarzem Narewki – Janem Chomczukiem.
Prowadzący:
Maksym Fionik