Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie szpitale podpisały deklarację na rzecz transplantacji
Szefowie 15 placówek, przedstawiciel Poltransplantu i wojewoda podlaski podpisali wspólny dokument, w którym zobowiązali się do powołania koordynatorów transplantacyjnych i zwiększenie liczby pobrań do przeszczepów.
Podlaskie szpitale zadeklarowały chęć pracy na rzecz transplantacji. Deklaracja ma być impulsem do działania, by szpitale, które mają oddziały intensywnej terapii skuteczniej wyszukiwały dawców organów – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Podobną deklarację, tylko w mniejszym gronie podpisano już w 2011 roku. Już wtedy mówiło się o konieczności powołania w każdej placówce koordynatorów transplantacyjnych, którzy będą wyszukiwać dawców i uzyskają zgodę bliskich na pobranie organów. Po latach jest ich zaledwie 9, jednak widać też już pozytywne zmiany w podejściu do transplantacji w regionie, bo w ostatnich latach doszło do pierwszych pobrań między innymi w Szpitalu Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem czy w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku.
- To szpitale, o których wcześniej nie myślało się, że mają potencjał donacyjny – zauważa Regionalny Koordynator Transplantacyjny dr Marek Skiba.
Podlaski Wojewódzki Konsultant w dziedzinie transplantologii profesor Marek Gacko zauważa, że problemem są przeszkody administracyjne i konieczność spełniania restrykcyjnych wymogów. Przykładem są chociażby trwające 8 lat starania Kliniki Okulistyki USK w Białymstoku by przeprowadzać transplantacje rogówki. Jednym z wymogów przeprowadzenia pierwszej transplantacji, była konieczność udowodnienia, że już się takie transplantacje prowadziło – zwracają uwagę lekarze z kliniki.
Mimo to, kilka dni temu udało się dokonać pierwszego takiego przeszczepu i pacjent, który nie widział niemalże w ogóle, zaczął czytać – mówi dr Agnieszka Budnik z Kliniki Okulistyki USK. Dodaje, że to daje prawdziwą satysfakcję, choć by tak się stało lekarzem usieli stoczyć „walkę” o taką możliwość.
Pierwszą transplantację w regionie przeprowadzono 30 lat temu. W 1989 roku prof. Stanisław Głowiński jako pierwszy w regionie przeszczepił nerkę. Do tej pory dokonano już 573 takich przeszczepów.