Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze USK w Białymstoku przeprowadzili pierwszy zabieg przeszczepienia rogówki
Takie operacje są jedynym rozwiązaniem, kiedy inne metody leczenia rogówki zawiodły, a pacjentowi grozi utrata wzroku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nie jest to najtrudniejszy zabieg w porównaniu do wykonywanych w klinice, ale trzeba było spełnić wiele wymogów, by go przeprowadzić.
Białostoccy lekarzy od kilku lat pobierają rogówki od zmarłych dawców i przekazują je do Banku Tkanek. Ciągle jednak - jak mówi prof. Zofia Mariak, kierownik Kliniki Okulistyki - nie było odpowiednich warunków do wdrożenia tych operacji.
M.in. wymagane jest, by w klinice zatrudniona była osoba, która ma już doświadczenie w wykonywaniu przeszczepów. Lekarze z Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jeździli więc szkolić się do innych ośrodków i mogą już samodzielnie przystąpić do operacji.
Pierwszy zabieg wykonała Agnieszka Budnik pod okiem konsultanta krajowego, prof. Marka Rękasa z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jeszcze kilka operacji będzie wykonywać pod jego nadzorem, a potem będzie mogła operować samodzielnie.
Pacjentom indywidualnie ustala się najkorzystniejszy dla nich sposób leczenia. W ośrodkach, w których wykonuje się dużo zabiegów, zdarza się, że jedna rogówka ratuje wzrok dwóm chorym – jednemu wszczepia się warstwę zewnętrzną, a drugiemu wewnętrzną.
Rekonwalescencja po przeszczepie wynosi kilka miesięcy. Po zabiegu stosuje się leki hamujące odrzut rogówki, a przez pierwszy tydzień również antybiotyk.
W Polsce kilka ośrodków wykonuje przeszczep rogówki, na ścianie wschodniej tylko w Lublinie.
Klinika Okulistyki nie ma jeszcze umowy z NFZ na takie zabiegi, ale jest już około 15 pacjentów, którzy poddać się operacji w placówce.
Młodej, 24-letniej kobiecie z rakiem szyjki macicy usunęli nowotwór i dali szanse na posiadanie w przyszłości dzieci.
Pacjenci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży mają mieć lepsze warunki leczenia. Dodatkowo ma powstać w mieście - oczekiwany od wielu lat - Zakład Opiekuńczo Leczniczy, w którym znajdą opiekę osoby przewlekle chore. Obie placówki mieścić się będą w budynku po byłym szpitalu zakaźnym przy ul.Skłodowskiej.
Z nowego sprzętu mogą korzystać pacjenci szpitala MSWiA w Białymstoku. Dzięki temu poprawi się diagnostyka m.in. w zakresie kardiologicznym i nowotworowym.