Radio Białystok | Wiadomości | Tomasz Wiśniewski laureatem Nagrody POLIN 2018
Tomasz Wiśniewski, od ponad 30 lat działający na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego, otrzymał Nagrodę POLIN 2018. Wyróżnienie przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich wręczono podczas wtorkowej (4.12) gali.
Kapituła nagrody, którą kieruje przewodniczący Rady Muzeum Marian Turski, nominuje, nagradza i wyróżnia osoby, organizacje pozarządowe, instytucje prywatne i publiczne, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko–żydowskich.
Tomasz Wiśniewski – założyciel Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu
Tomasz Wiśniewski jest założycielem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu, autorem kanału w serwisie You Tube, gdzie można znaleźć ponad 2 tys. filmów prezentujących żydowską historię Podlasia. Napisał również kilka książek na ten temat. Sporządził także dokumentację siedmiu cmentarzy żydowskich, prowadzi też stronę bagnowka.pl gromadzącą dane o prawie 40 tys. nagrobków, głównie żydowskich.
Zwycięzca otrzymał statuetkę - rzeźbę autorstwa Barbary Falender i nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł.
Tomasz Wiśniewski laureatem #NagrodaPOLIN❗️Jest założycielem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu oraz autorem kanału „Bagnowka" w serwisie You Tube, na którym można znaleźć ponad 2000 filmów prezentujących żydowską historię regionu. 2/4 pic.twitter.com/2Ee6jHipxf
— POLIN Museum (@polinmuseum) 4 grudnia 2018
Nagrodę tę przyznajemy już po raz czwarty, zaczęliśmy w 2015 r. i służy ona dosyć prostemu, oczywistemu celowi. Otóż dostrzegliśmy, że w Polsce jest bardzo wielu ludzi, którzy realizują misję naszego muzeum. Jest ona prosta i brzmi - przywracać i chronić pamięć Żydów polskich, przyczyniając się w ten sposób do wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami, a także społeczeństwami Europy i świata. W setkach miejscowości są ludzie dobrej woli, to rodzaj ruchu społecznego, którego członkowie często się nie znają, ale robią coś dobrego i ich chcemy dzisiaj uhonorować - mówił dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola.
Laureat nagrody powiedział, że jest bardzo wzruszony.
Tak naprawdę najbardziej interesuję się wielokulturowością i tym kontekstem, jak to kiedyś było (...) Ja się właściwie uganiam za wszystkimi historiami z tych starszych czasów, ponieważ to jest niesłychana skarbnica mądrości, cierpliwości, spolegliwości, uczciwości i jakichś fundamentów jakie odkrywam w tamtych czasach i tamtych ludziach - podkreślił Wiśniewski.
Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 r. Jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Laureatami są osoby, organizacje lub instytucje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.