Radio Białystok | Wiadomości | Radni PiS chcą, żeby białostoczanie płacili mniej za opłatę jednorazową przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność
Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby mieszkańcy płacili mniej za opłatę jednorazową przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.
W piątek (21.12) do biura złożą wniosek o sesję nadzwyczajną w tej sprawie. Teraz w Białymstoku bonifikata wynosi 60 proc. - My ponownie proponujemy 95 procentową bonifikatę - mówi przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Henryk Dębowski.
Według niego - jeśli w dalszym ciągu będzie obowiązywała 60-procentowa bonifikata, to "część mieszkańców nie będzie stać na szybki wykup i będą za dzierżawę wieczystą słono płacić".
Radni PiS-u mówili o tym podczas czwartkowej (20.12) konferencji w holu Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Podawali przykład, że radni Warszawy zmienili swoją decyzję i ponownie w Warszawie obowiązuje 98-procentowa bonifikata. Taką samą uchwalili radni powiatu białostockiego.
Miejscy radni PiS-u już na poprzedniej sesji proponowali 95-procentową bonifikatę. Nie zgodzili się na to białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej, którzy przyjęli bonifikatę w wysokości 60 procent.
W Białymstoku liczba użytkowników wieczystych na gruntach gminy szacowana jest na 16,5 tys., zaś na gruntach Skarbu Państwa - na 6,8 tys.. To ich dotyczy zmiana prawa związana ze zmianą użytkowania wieczystego we własność.
Nowa ustawa wchodzi w życie 1 stycznia.
Dotyczy to gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, które są położone na gruntach należących do Skarbu Państwa lub terenach gminy.
1 stycznia z mocy ustawy użytkowanie wieczyste zostanie zamienione we własność. Dotyczy to gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Jak to będzie realizowane i kto na tym zyska? O tym z radcą prawnym Bartłomiejem Skibą rozmawia Lech Pilarski.
Maksymalna bonifikata opłaty jednorazowej przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność będzie wynosiła w Białymstoku 60 proc. - zdecydowała w poniedziałek (17.12) rada tego miasta. Nie przeszedł wniosek PiS, by taką maksymalną ulgę zwiększyć do 95 proc.