Radio Białystok | Wiadomości | Turyści łatwiej poznają tajniki tkactwa dwuosnowowego
Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie jeszcze bardziej otwiera się na turystów. Od lat można było tam oglądać podlaskie tkaniny i wiekowe krosna, a teraz tajniki tkactwa zdradza jedna z twórczyń - Karolina Radulska.
Do tej pory trzeba było umawiać się z pracownikiem gminnego ośrodka kultury. W związku z większym zainteresowaniem tkaniną dyrekcja ośrodka wprowadziła stałe dyżury. Izba jest otwarta we wtorki, czwartki i soboty. - To, jak powstaje tkanina, szczególnie interesuje najmłodszych - mówi tkaczka Karolina Radulska.
W Izbie można obejrzeć blisko 50 tkanin i wiekowe krosna. Jest tam też tkanina, która posłużyła jako inspiracja do stworzenia białostockiego muralu przy ulicy Radzymińskiej. Widnieje na nim wzór z tkaniny dwuosnowowej "Pieczenie chleba" autorstwa Lucyny Kędzierskiej.
Izba, podobnie jak sześć pracowni tkackich, jest na szlakach "Tradycji rękodzieła ludowego" oraz "Wątku i osnowy".
Przełom starego i nowego roku przynosi rozstrzygnięcia konkursów i miejskich, i marszałkowskich w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2018.
Mural dziewczynki podlewającej drzewo, przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety czy upamiętniający rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa - znalazły się w ekumenicznym kalendarzu Białegostoku na 2017 r.
Ma promować tradycje tkackie z województwa podlaskiego. Z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku powstał turystyczny szlak "Kraina wątku i osnowy".
100 osób z województwa podlaskiego wzięło udział w szkoleniach z tworzenia tkaniny dwuosnowowej - jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. Cykl takich warsztatów zakończył się w Korycinie.