Radio Białystok | Wiadomości | Sto osób skorzystało z warsztatów tkaniny dwuosnowowej w Korycinie
100 osób z województwa podlaskiego wzięło udział w szkoleniach z tworzenia tkaniny dwuosnowowej - jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. Cykl takich warsztatów zakończył się w Korycinie.
Szkolenie było bezpłatne; pieniądze na ten projekt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie dostał z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dzięki temu udało się zorganizować w sumie pięć warsztatów, po jednym spotkaniu od kwietnia do sierpnia. Wzięli w nich udział zainteresowani m.in. z Suchowoli, Krynek, Gródka, Knyszyna i Korycina.
Szkolenia w profesjonalnej pracowni
Szkolenia były prowadzone w profesjonalnej pracowni, z kołowrotkami i zabytkowymi krosnami, która powstała w ośrodku w Korycinie. Uczestnicy warsztatów mogli spróbować swoich sił na krosnach, ale również poznać historię tkaniny dwuosnowowej w regionie czy symbolikę motywów we wzorach tkaniny.
Warsztaty prowadziła m.in. pani Bernarda Rość, która w tkactwie dwuosnowowym ma ponad 30-letnie doświadczenie, przejęte po mamie i teściowej. Dzięki rocznemu stypendium resortu kultury wykształciła też w tej specjalności swoją córkę, która zapewnia przejęcie tradycji.
Zachować zanikającą tradycję
Jak powiedziała we wtorek (80.8) szefowa ośrodka kultury w Korycinie Beata Matyskiel, kilkoro uczestniczek spotkań zainteresowało się tematem tak bardzo, że umawiały się z tkaczkami również w innych terminach, poza projektem. Wyraziła nadzieję, że pomoże to zachować tę zanikającą tradycję.
"Organizacja tych warsztatów rozbudziła w mieszkańcach gminy Korycin i innych uczestnikach ciekawość i chęć kontynuowania podobnych inicjatyw" - dodała. We wrześniu ma rozpocząć się w Korycinie cykl zajęć z tkania dwuosnowowego skierowany do młodzieży.
Przy okazji warsztatów powstał mural z wzorem z tkaniny dwuosnowowej, są też stojaki na rowery inspirowane takim wzornictwem. Motywy z tkanin zaczynają się też pojawiać w innych miejscach w miasteczku.
W Białymstoku powstaje mural inspirowany kulturą ludową [zdjęcia, wideo]
Tkanina dwuosnowowa tkana jest z wełny na ręcznych krosnach. Składa się z dwóch warstw w różnych kolorach, które - w połączeniu - tworzą ornament. Na obu stronach uzyskiwany jest jednakowy wzór, ale w różnych kolorach. Obok drzew czy figur geometrycznych, głównych jej motywów, tka się także np. sceny z życia wiejskiego.
Ich wykonawstwo, to zawód ginący. W województwie podlaskim najbardziej znanym ośrodkiem tkactwa dwuosnowowego jest gmina Janów, gdzie od ponad 20 lat odbywa się też konkurs na taką tkaninę.