Radio Białystok | Wiadomości | Wielka Synagoga w kolorach z XVII w. - kończy się remont tykocińskiego zabytku
To jeden z najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Po ponad roku kończy się remont Wielkiej Synagogi w Tykocinie.
Nowe dachy i elewacja
Zabytek wymagał pilnej wymiany dachów. Odświeżono też elewacje. Prace były prowadzone pod kontrolą konserwatora zabytków i przy nadzorze archeologicznym. Mieszkańcy Tykocina uważają, że remont synagogi był niezbędny. - Budynek był zniszczony, teraz wygląda pięknie - podkreślają nasi rozmówcy.
Kierownik Muzeum w Tykocinie dr Janusz Sękowski mówi, że remont, który rozpoczął się kilkanaście miesięcy temu, jest już prawie zakończony.
- Odebraliśmy już część prac. Trwają jeszcze ostatnie poprawki, ale to kwestia dni, kiedy remont się zakończy. Wymieniliśmy dwa dachy w Wielkiej Synagodze, zmianie uległa też elewacje. W środku wymieniliśmy centralne ogrzewanie, odświeżyliśmy kilka pomieszczeń, w których teraz będziemy mogli organizować wystawy. Wyremontowaliśmy też Dom Talmudyczny obok Wielkiej Synagogi. Prac było sporo - wylicza dr Janusz Sękowski.
Z rychłego zakończenia prac cieszy się wojewódzki konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz.
- Czekam na efekty końcowe, dlatego że Tykocin jako miejscowość, samo założenie rynku, ale też kościół w ogóle jako całość architektoniczna, jest bardzo interesująca i mamy plany co do tego miejsca. Plany dotyczące wpisania Tykocina do zaszczytnego wyróżnienia, jakim jest tytuł Pomnika Historii - mówi Małgorzata Dajnowicz.
Kolory z XVII w.
Część turystów i mieszkańców zwraca jednak uwagę na "krzykliwe kolory" nowej elewacji Synagogi. Góra jest w kolorze różowym, a dół w kolorze zielonym. Kierownik Muzeum w Tykocinie dr Janusz Sękowski podkreśla, że wynika to z pierwotnych barw budynku.
- Dzięki pracy archeologów i konserwatorów zabytków dowiedzieliśmy się, jaki był pierwotny kolor Synagogi. Stąd taka decyzja. Gdy budynek powstawał w XVII wieku, to był pomalowany właśnie w takie kolory, a więc niczego nie zmieniamy, tylko wracamy do korzeni - wyjaśnia dr Janusz Sękowski.
Kierownik Muzeum w Tykocinie dodaje, że remontu wymaga jeszcze wnętrze Wielkiej Synagogi i najbliższe otoczenie. Dotychczasowe prace kosztowały prawie 2,5 mln zł. Obiekt odwiedza rocznie ok. 80 tys. turystów z całego świata. Głównie z Izraela.