Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka młodzież podczas spacerów poznaje historię swojego miasta
Jak wyglądał Białystok i jego mieszkańcy sto lat temu? Jakie związki z miastem miał Józef Piłsudski? M.in. tego może dowiedzieć się od przewodników PTTK białostocka młodzież ze szkół podstawowych.
Atrakcyjna forma nauki
Podczas specjalnych spacerów po mieście poznają historię miejsc i osób sprzed stu lat, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Uczniowie mówią, że to bardzo atrakcyjna forma nauki.
- To zdecydowanie lepsza forma nauki historii niż siedzenie w ławce i oglądanie zdjęć. Można na własne oczy zobaczyć budynki i miejsca związane z historią miasta. Tak zdecydowanie lepiej przyswajać wiedzę - mówią zgodnie uczniowie kl. VIII B ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Białymstoku.
Nauczycielka historii z tej szkoły - Beata Jatel podkreśla, że osobiste zetknięcie się z historią powoduje większe zainteresowanie ze strony uczniów.
To dla współczesnej młodzieży jest bardzo ważne żeby nie tylko uczyć się z podręczników, ale wychodzić i spotykać się z taką żywą historią. Tego rodzaju lekcje pozwalają dotknąć historii, której w inny sposób oni nie doświadczą, bo filmy, prezentacje czy podręczniki tego w taki sposób nie pokażą
- wyjaśnia Beata Jatel.
Izabela Czajkowska z białostockiego oddziału PTTK mówi, że przewodnicy już drugi raz w listopadzie zapraszają młodzież z białostockich szkół na historyczny spacer.
- Mamy przekonanie, że najlepiej poznawać historię w terenie. Lepiej jest poznawać własne miasto i jego historię kiedy się ogląda zabytki na żywo. Zapraszamy dzieciaki z klas IV-VIII szkół podstawowych. Opowiadamy im o najważniejszych wydarzeniach które się tutaj rozgrywały sto lat temu i przedstawiamy postaci, które się tutaj pojawiały i tworzyły historię. Te postaci to przebrani przewodnicy białostockiego oddziału PTTK, którzy wcielają się w rolę np. marszałka Józefa Piłsudskiego, który bardzo często bywał w Białymstoku - tłumaczy Izabela Czajkowska.
Bezpłatne spacery organizowane są przez PTTK w Białymstoku w ramach projektu "Białostockie drogi do niepodległości”.