Radio Białystok | Wiadomości | Co piąty policjant w Podlaskiem został w domu z powodu choroby
Zaczęło się od policjantów drogówki, ale w pracy nie stawiają się też funkcjonariusze innych wydziałów. W podlaskim garnizonie co piąty policjant został w domu z powodu choroby.
Jak wynika z danych związków zawodowych, we wtorek (6.11) na L4 przebywa około 600 podlaskich policjantów.
Masowa choroba może być efektem trudnej sytuacji w służbie, policjanci są przemęczeni i sfrustrowani, co może odbijać się na zdrowiu.
- mówi podinspektor Wojciech Chociej z NSZZ Policjantów województwa podlaskiego
Związkowcy zapewniają, że nie jest to żadna oficjalna akcja protestacyjna, a oddolna inicjatywa samych funkcjonariuszy.
Wakaty z powodu choroby uzupełniane są policjantami zza biurek. To jednak ślepy zaułek, bo już i ci funkcjonariusze zaczynają się uskarżać na pogarszające się zdrowie i korzystają ze zwolnień lekarskich.
- dodaje Wojciech Chociej
Akcja protestacyjna policjantów trwa od marca. Od lipca funkcjonariusze znacznie ograniczyli liczbę wystawianych mandatów, natomiast na 9 i 10 listopada zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi. Policjanci domagają się między innymi podwyżek.
Zamiast kontrolować transport samochodowy, oddają krew lub biorą urlopy na żądanie. Pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku w poniedziałek (8.10) przystąpili do ogólnopolskiego protestu.
Od lipca zamiast mandatów, częściej stosują pouczenia – to protest policjantów, który wyraźnie widać już w statystykach.
- Robimy wszystko, co możliwe, żeby rozwiązywać problemy służb mundurowych. Widzimy je, nie udajemy, że ich nie ma, ale chcemy partnerskiej rozmowy, dialogu, wspólnego poszukiwania rozwiązań ze związkami zawodowymi, a nie konfrontacji, bo ona nikomu i niczemu dobremu nie służy.
Służby mundurowe protestują. M.in. pouczają zamiast karać mandatami. Dlaczego ten protest trwa?
Rozszerza się protest policjantów, o kolejne służby mundurowe. Od poniedziałku (16.07) związkowe flagi zobaczyć można na budynkach Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Celno-Skarbowej.