Radio Białystok | Wiadomości | Oddział psychiatryczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży świętuje 20-lecie działalności
Niemal połowa Polaków przyznaje się do apatii, depresji, zniechęcenia, stanów lękowych i innych zaburzeń psychicznych. Ale tylko co trzeci z nich zgłasza się na leczenie. Takie od 20 lat oferuje Oddział Psychiatryczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który zorganizował konferencję z okazji jubileuszu.
Doświadczenie wskazuje, że decyzja o utworzeniu oddziału była bardzo dobra - twierdzi kierująca oddziałem dr Irena Dworakowska.
Na podstawie naszych obserwacji, w ciągu 20 lat, rośnie to spectrum zaburzeń związanych z uzależnieniem od alkoholu, zaburzeń psychotycznych po spożyciu środków psychoaktywnych. Wcześniej to była marihuana, amfetamina, a od 2008 roku mamy dopalacze i już nikt nie ma wątpliwości, że to szkodzi - mówi Irena Dworakowska.
Oddziały takie powinny funkcjonować przy jak największej liczbie szpitali - uważa kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Umożliwienie pacjentowi leczenia jak najbliżej miejsca zamieszkania jest niezastąpione w pracy psychiatrów - mówi dr Napoleon Waszkiewicz.
W łomżyńskim szpitalu od 1. lipca tego roku działa jedno z kilku w Polsce Centrum Psychiatrii. To pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia nastawiony przede wszystkim na leczenie chorych w ich własnym środowisku i docieranie do tzw. pacjentów trudnych, czyli takich, którzy niechętnie współpracują z lekarzami.
Przy pomniku Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku upamiętniono kilkuset pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, w 1941 roku zamordowanych przez Niemców w pobliskim lesie.
Suwalczanie znajdujący się w kryzysie psychicznym mogą od lipca korzystać z Centrum Zdrowia Psychicznego. Usytuowano je wprawdzie w szpitalu, ale istotą jego działania jest leczenie z dala od oddziałów zamkniętych.
Po siedmiu latach do województwa podlaskiego ma powrócić stacjonarna psychiatria dziecięca.
Coraz częściej w społeczeństwie otwarcie mówi się o zdrowiu psychicznym, a to dobra droga do oswojenia tych problemów i lepszego leczenia. Była o tym mowa podczas 16. Podlaskich Warsztatów Psychiatrycznych w Białowieży.
Średnio dwa razy dziennie, w Polsce dochodzi do prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Tak wynika z policyjnych danych. Rocznie odbiera sobie życie ponad sto młodych osób.