Co robić, żeby długo i zdrowo żyć? Przeciwko którym chorobom warto się zaszczepić? Jakie badania trzeba robić, żeby wykryć chorobę w jak najwcześniejszej fazie? Z jakich programów profilaktycznych można skorzystać? Kiedy należy udać się do lekarza i jakiego jeśli zauważymy jakieś niepokojące nas objawy? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? O tym wszystkim rozmawiamy w audycji "Szlachetne zdrowie".
Lada dzień rozpoczną się ponowne badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus.
Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. W programie mówimy o profilaktyce tych chorób i ich wczesnym wykryciu.
W programie radzimy, jak przygotować siebie i bliskich do procesu leczenia, szczególnie chirurgicznego i onkologicznego. Mówimy też, dlaczego tak ważne jest dbanie o siebie na każdym etapie życia.
W programie radzimy, jak nie zachorować na cukrzycę. A jeśli już chorujemy, to jak z nią walczyć. Mówimy też o trwającym od kilku lat projekcie badawczym "Zatrzymaj cukrzycę! Polski Rejestr Diabetologiczny PolReD".
W programie mówimy o różnych sposobach leczenia bólu. To w związku z przypadającym w czwartek, 17 października Światowym Dniem Walki z Bólem obchodzony w celu poprawy jakości życia osób walczących z bólem.
W czwartek (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.
Najczęściej rozpoznawanym na świecie nowotworem jest rak piersi - odpowiada za 12 proc. wszystkich zachorowań na raka. Szacuje się, że jedna na osiem pań zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi. Może to być każda z nas - nasza mama, siostra koleżanka, znajoma. Rzadko, ale rak piersi może też dopaść mężczyznę.
W tym miesiącu propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci.
Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze, zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. Program zapewnia też finasowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie
Chodzi o to, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, mogli być rodzicami - bez względu na stan zdrowia.
WTOREK 13:30 - 14:00
Prowadzący:
Renata Reda