Radio Białystok | Wiadomości | Szpital MSWiA w Białymstoku wyróżniony - zyskają pacjenci
To prestiż dla szpitala, ale przede wszystkim zyskują pacjenci. Szpital MSWiA w Białymstoku będzie w gronie placówek z certyfikatem akredytacji medycznej Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie. Otrzymał już pozytywną ocenę w tej sprawie.
O uznanie przez Centrum szpital starał się 2 lata i pacjenci już widzą tego efekty - mówi dyrektor Jarosław Tałałaj. Dodaje, że "poprawie uległa dbałość o stan pacjenta poczynając od wejścia do szpitala kończąc na wyjściu.
- Wszystkie czynności związane z warunkami socjalno-bytowymi, z opieką nad pacjentem, z utrzymaniem ciągłości leczenia, z jakością leczenia, z nadzorem nad zakażeniami szpitalnymi - to wszystko musiało być poprawione i zostało poprawione. Poprawa organizacji pracy też sprzyja skróceniu kolejek przede wszystkim w poradniach specjalistycznych - dodaje Jarosław Tałałaj.
Pozytywna ocena Centrum Monitorowania Jakości oznacza, że szpital musiał spełnić wiele rygorystycznych wymogów. Jak mówi Jarosław Tałałaj, trzeba było spełnić "221 standardów, których celem jest poprawienie jakości bezpieczeństwa pobytu pacjentów w szpitalu".
Certyfikat akredytacji medycznej Centrum Monitorowania Jakości ma już Białostockie Centrum Onkologii, szpital w Bielsku Podlaskim, szpital wojewódzki w Suwałkach i szpital wojewódzki w Łomży.
Dyrektor Tałałaj dodaje, że dzięki temu placówki mają też korzyści finansowe, bo mogą liczyć na więcej pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rocznie na oddziałach w szpitalu MSWiA w Białymstoku przebywa około 7 i pół tysiąca pacjentów. Lekarze z kilkunastu przychodni specjalistycznych udzielają około 200 tysięcy porad.
Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.
Szpital wojewódzki w Łomży odebrał w czwartek (29.03) od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego certyfikat potwierdzający spełnienie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego i jakość usług.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował chęć pomocy szpitalowi psychiatrycznemu w Choroszczy.