Radio Białystok | Wiadomości | Dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit ma być lepsze leczenie raka piersi
Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.
BCO przejmie budynek po tzw. szpitalu płucnym przy Warszawskiej
BCO to jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. W najbliższych tygodniach ma formalnie otrzymać na ten cel budynek po innej placówce medycznej. Budynek do przejęcia znajduje się w sąsiedztwie BCO, po przeciwnej stronie ulicy. Wymaga modernizacji.
Obiekt na potrzeby utworzenia Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Piersi przekaże BCO zarząd województwa podlaskiego. BCO podlega samorządowi województwa.
Zarząd województwa zdecydował już w ostatnim czasie także o tym, że w budżecie województwa na 2019 r. ok. 800 tys. zł będzie zarezerwowanych na przygotowanie dokumentacji technicznej na potrzeby nowego centrum - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.
Rak dotyka coraz młodsze pacjentki
"My przede wszystkim wychodzimy na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów" - powiedział ordynator oddziału chirurgii onkologicznej z pododdziałem leczenia bólu, chirurg onkolog z Białostockiego Centrum Onkologii dr Leszek Kozłowski. Zaznaczył, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. "Praktycznie co czwarty nowotwór u kobiet to jest rak piersi. Możemy to rozpatrywać w kategorii jakiejś epidemii" - mówi Leszek Kozłowski. Zaznaczył również, że rak dotyka coraz młodsze pacjentki, co również można określić "tragedią".
Leszek Kozłowski powiedział, że Polska należy do krajów o tzw. średniej zapadalności na te choroby, ale pacjentki z tą chorobą stosunkowo krótko żyją. Dodał, że w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, w Polsce wciąż jeszcze leczenie ma formę "bardziej okaleczającą", a dąży się do tego, by rak był zdiagnozowany na jak najwcześniejszym etapie, a leczenie jak najmniej okaleczyło pacjentkę, było jak najbardziej oszczędzające.
My chcemy dać nową jakość pacjentom przede wszystkim. Ma to mieć przełożenie i na szybką diagnostykę i na optymalne, nowoczesne leczenie no i przede wszystkim na efekty tego leczenia. Czyli musimy dać jak największe szanse pacjentkom na długie i szczęśliwe życie, bez kalectwa - powiedział dr Leszek Kozłowski.
Podkreśla, że główną ideą tworzenia certyfikowanych, akredytowanych Breast Cancer Unit jest kompleksowość.
"My w jednym miejscu możemy zrobić optymalną, nowoczesną diagnostykę. Ma to również ścisły związek z profilaktyką, bo tylko dzięki dobrej profilaktyce możemy identyfikować te nowotwory, które są w bardzo wczesnym stadium" - mówi Kozłowski i podkreśla, że do tego jest niezbędna świadomość pacjentek i nowoczesny sprzęt.
Opieka psychologa a także grupy wsparcia
W centrum Breast Cancer Unit pacjentki będą też otoczone opieką psychologa, grupami wsparcia. "Te młode pacjentki są czasami bardzo zagubione w chorobie. Moim zdaniem taka kompleksowość, taka bardzo merytoryczna, psychologiczna opieka jest również kluczem do sukcesu" - zaznacza dr Kozłowski.
Dodał, że prace nad utworzeniem Breast Cancer Unit w Białymstoku na pewno jeszcze potrwają. Szpital liczy w związku z tym na dodatkowe wsparcie z Ministerstwa Zdrowia w zakupach sprzętu leczniczego, np. urządzenia do tomografii spektralnej, rezonansu magnetycznego ze specjalną przystawką do badania piersi.
W Polsce ośrodki Breast Cancer Unit działają w kilku miastach. Kozłowski wymienia np. Wrocław, Szczecin, Kraków, Bydgoszcz. W Europie - podkreśla Kozłowski - idea ta jest realizowana od lat 80-tych XX w.