Radio Białystok | Wiadomości | Województwo podlaskie statystycznie nie wypada najlepiej na tle innych regionów Polski np. jeśli chodzi o PKB
Statystycznie województwo podlaskie na tle innych regionów Polski nie wypada najlepiej np. jeśli chodzi o PKB . Są jednak dziedziny, w których przodujemy.
Konferencja z okazji 100-lecia GUS-u
Podlasie w liczbach przedstawiono na konferencji w Białymstoku z okazji 100-lecia GUS-u. Jak mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk, region zdecydowanie jest najlepszy w produkcji - na przykład masła.
- Mamy wyroby przemysłowe o bardzo znaczącym udziale w produkcji ogólnokrajowej. I są to masło i pozostałe tłuszcze do smarowania. To jest aż 38 procent produkcji ogólnokrajowej. Mleko, płyny przetworzone - 32,2 procenta produkcji krajowej i sery i twarogi - 25,9 procenta - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.
Podlaskie jest na szarym końcu jeśli chodzi o PKB.
Jeśli chodzi o produkt krajowy brutto, to niestety, nie jest najlepiej. Nasz udział w tworzeniu PKB wynosi tylko 2,2 procenta. Tylko opolskie jest od nas gorsze. Udział w produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce - tylko 1,9 procenta. Jesteśmy na setnym miejscu
- dodaje Ewa Kamińska-Gawryluk.
Średnie wynagrodzenie w Podlaskiem w 2017 roku wyniosło nieco ponad 4 tysiące złotych i było o 500 złotych niższe niż średnia w kraju.
Urząd Statystyczny dostarcza niezbędnych danych
Urząd Statystyczny dostarcza wszelkie dane, które są wykorzystywane do kształtowania polityki gospodarczej, społecznej, czy środowiskowej - dodaje Ewa Kamińska-Gawryluk.
- Wykorzystując dane, które są w zasobach Urzędu Statystycznego, możemy przedstawić taki statystyczny obraz Polski, który każdemu może uzmysłowić, w jakiej jesteśmy sytuacji. Jak wygląda nasz przemysł, rolnictwo, społeczeństwo. Nasze dane obrazują całą rzeczywistość - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.
W białostockiej konferencji z okazji 100-lecia GUS i 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości wzięło udział około 120 osób. Byli to pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego, ale też samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele różnych urzędów.
Główny Urząd Statystyczny powstał 13 lipca 1918 roku.