Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy województwa podlaskiego bardzo rzadko jeżdżą pociągami
Mieszkańcy województwa podlaskiego bardzo rzadko korzystają z pociągów. Rzadziej od nas robią to tylko mieszkańcy Podkarpacia. Tak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego.
Statystycznie każdy Polak wsiada do pociągu 8 razy w roku. W województwie podlaskim średnia jest dużo niższa i wynosi niecałe dwa przejazdy w roku. Dla porównania – w Pomorskiem, które przoduje w zestawieniu – ten wskaźnik wynosi 24.
Chętnie pociągami jeżdżą również mieszkańcy Mazowieckiego - średnio 19 razy w roku. Urząd Transportu Kolejowego policzył również wszystkich pasażerów na kolei. Pierwszy raz od wielu lat w 2017 roku liczba pasażerów przekroczyła 300 mln. Jedna trzecia z nich jeździła w sąsiednim województwie mazowieckim.
Z kolei - w Podlaskiem - tylko dwa miliony. Jest to najmniej w Polsce. Pocieszające dla spółek kolejowych jest jednak to, że w 2017 roku w Podlaskiem z pociągów skorzystało 20 proc. więcej osób niż rok wcześniej. To jeden z najlepszych wyników w kraju.
Według prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Ignacego Góry, liczba pasażerów w każdym regionie wynika z infrastruktury kolejowej i siatki połączeń a te - cały czas w Podlaskiem nie są tak bogate jak w innych częściach kraju.
To jedna z turystycznych atrakcji województwa podlaskiego. Od soboty (28.04) można już jeździć weekendowymi pociągami z Białegostoku do Walił. Trasa prowadzi przez malowniczą Puszczę Knyszyńską.
O zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych ma przypominać kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!", która rozpoczęła się we wtorek (24.04) w Białymstoku.
Zarząd województwa podlaskiego przyznał spółce PKP PLK 73,3 mln zł dotacji z UE na ten cel.
To zachęta do podróżowania pociągami w granicach Białegostoku. Podlaski oddział Przewozów Regionalnych wprowadza od piątku (20.04) nową ofertę - tzw. "Bilet miejski".