Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem wzrasta liczba Niebieskich Kart
Coraz więcej Niebieskich Kart w Podlaskiem. Jak argumentują niektórzy specjaliści, nie ma to związku ze wzrostem przemocy w rodzinie, ale z większą świadomością ludzi.
W pierwszym półroczu 2018 r. założono prawie 2 tysiące kart - to o ponad 7 procent więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Tak wynika z policyjnych statystyk.
Zdaniem Marleny Połowianiuk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku większa liczba Niebieskich Kart nie musi oznaczać większej liczby osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
Zauważamy, że coraz więcej osób o problemie przemocy w rodzinie mówi. Prowadzimy jako policjanci wiele kampanii, akcji uświadamiających i mówiących o przemocy w rodzinie. Czym bardziej ofiara jest świadoma, że w ogóle jest ofiarą, to pojawia nam się szansa na to, by na tą przemoc reagować
- mówi Marlena Połowianiuk.
Niebieską Kartę oprócz policjantów, mogą zakładać między innymi: lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, czy pracownicy socjalni.
Wypełnienie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Dokument często powstaje, gdy pojawiają się pierwsze sygnały o możliwej przemocy w rodzinie, ale są też przypadki, gdy przemoc w rodzinie istnieje od wielu lat.
Wsparcie i porady dotyczące przemocy w rodzinie można uzyskać na przykład dzwoniąc na infolinię Stowarzyszenia Niebieska Linia: 800 12 00 02, czy Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich": 22 635 09 54.
- Dzielnicowy jest przede wszystkim policjantem pierwszego kontaktu, więc cierpliwość powinna być jego główną zaletą. Ale cierpliwość też ma swoje granice.
Przemoc w stosunku do seniorów to duży i nieuświadomiony problem; same ofiary często nie chcą o nim mówić, szczególnie gdy sprawcą jest członek rodziny - wskazywali uczestnicy kongresu, inaugurującego w Białymstoku podlaski program "poMOC, a nie przeMOC".